Baschetbalistele au scapat de Cupa Romaniei

3 Martie 2011
888 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica National Iasi a scapat de Cupa Romaniei. Trupa pregatita de antrenorul Ionut Onose a parasit ieri competitia, dupa ce a fost invinsa acasa, de LMK BC Sepsi Sfantu Gheorgh,e cu scorul de 76-37 (31-7, 13-10, 17-13, 15-7). Ardelencele castigasera si mansa tur din sferturile de finala ale Cupei (Poli a ajuns in aceasta faza datorita retragerii din campionat a echipei MCM Targoviste), cu scorul de 87-34.

In partida disputata aseara in Sala Polivalenta, iesencele nu si-au propus decat sa faca o ultima verificare inaintea partidei de sambata, din campionat, de la CSU LPS Alba Iulia. In aceste conditii, LMK BC Sepsi a inceput in forta si dupa primele 10 minute oaspetele conduceau cu scorul de 31-7, stiindu-se deja echipa invingatoare. Pana la pauza mare, ardelencele aveau un avantaj considerabil pe tabela (scor 44-17), iar pana la final nu au facut decat sa se antreneze cu fetele lui Ionut Onose. Ca o echipa mare, care-si respecta blazonul, LMK BC Sepsi a castigat si urmatoarele doua sferturi (17-13 si 15-7), s-a impus la final cu scorul de 76-37 si a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Romaniei.
In meciul de aseara, cea mai buna marcatoare a Politehnicii a fost Alaiba, cu 9 puncte, urmata in topul eficacitatii de Necula - 7p., D. Walker si Sorana Gavrilescu, ambele cu cate 6 puncte. Celelalte puncte au fost reusite de jucatoarele: Mitachi - 4p., Cioroiu - 2p., Ionescu - 2p. De partea cealalta, pentru echipa din Sfantu Gheorghe, cele mai bune marcatoare au fost: Vescan - 18p., Parau - 15p., Nwafor - 12p., R. Walker - 9p. si Gardin - 7.