Bilasco tine Steaua in viata

28 Februarie 2011
818 Vizualizari | 0 Comentarii
Bilasco a adus victoria Stelei in Banie
• Universitatea Craiova – Steaua Bucuresti 0-1 (0-1), in derbiul etapei 19 din Liga I de fotbal • Singurul gol al meciului din Banie a fost marcat de Bilasco, in prima repriza • FC Timisoara a invins Mediasul, Dinamo a castigat in Regie, iar CFR Cluj a scos doar o remiza cu Victoria Branesti

Steaua respira din nou! Baietii lui Marius Lacatus au facut un nou meci modest in campionat, dar au gasit o echipa chiar mai slaba decat ei sI au castigat cu 1-0. Singurul gol al meciului din Banie a fost marcat de Bilasco, in prima repriza. Oltenii au inceput excelent meciul, iar Florin Costea a semnat primele ocazii de gol ale partidei. Mai intai, in minutul 4, atacantul Craiovei a sutat din careu, Tatarusanu respingand cu mare efort cu piciorul, pentru ca la implinirea primului sfert de ora de joc Costea sa rateze executia din pozitie ideala, trimitand cu dreptul din centrul careului pe langa poarta. In minutul 31 s-a asternut linistea peste Ion Oblemenco. Singurii care se mai auzeau erau stelistii si asta pentru ca Marius Bilasco a deschis scorul. Atacantul Stelei a trimis initial cu capul, Lung a deviat in bara din dreapta sa, de unde mingea a sarit tot la Bilasco, iar acesta n-a mai ratat. Dupa doar doua minute, Nicolae Dica s-a aflat in fata primului gol de la revenirea in Ghencea, insa dupa ce a preluat cu dificultate singur in careu a sutat din voleu pe langa poarta. De aici insa, cele doua echipe nu au mai jucat mai nimic, Steaua a tinut excelent de minge, a faultat cat a trebuit si a castigat cu 1-0 la Craiova.

Dinamo a castigat in Regie

In etapa 19 a Ligii I, in week-end s-au mai disputat inca 4 partide foarte interesante. In cel mai echilibrat meci, FC Timisoara a invins fara prea mari emotii pe Gaz Metan Medias, cu scorul de 3-1, desi oaspetii au fost cei care au deschis scorul prin Dudita. Goga a restabilit egalitatea iar omul meciului, Ianis Zicu a stabilit scorul final cu o dubla, dedicata memoriei mamei lui, decedata in aceasta iarna. Toate golurile au fost marcate in repriza secunda. La medieseni, a aparat fostul goal-keeper al Politehnicii Iasi, Razvan Plesca.
Tot sambata, Dinamo a castigat la limita cu 1-0 partida din Regie cu Sportul Studentesc, echipa clasata pe ultima pozitie a clasamentului. Catalin Munteanu a inscris singurul gol al dinamovistilor in minutul 36. Dinamo a avut numeroase ocazii de gol prin Danciulescu si Ganea, dar si studentii au trecut de cateva ori pe langa gol, prin Curelea si Truta. Sportul ar fi trebuit sa primeasca un penalty in minutul 40, cand Dobre a fost lovit cu pumnii in figura de potar, insa nu s-a acordat nimic. Trupa lui Florin Tene a si inscris o data prin Tibi Balan, dar golul a fost anulat corect pentru off-side. Aceasta a fost a cincea victorie consecutiva a lui Dinamo, in deplasare. Ieri, s-au disputat alte doua partide. Mai intai, Universitatea Cluj si FC Brasov au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe stadionul Cetate din Alba Iulia. Ambele goluri au fost marcate in repriza secunda din penalty. La echipa de sub Tampa a debutat antrenorul Toni Conceicao, iar fostii jucatori ai Politehnicii Iasi, marc si Nuno Viveiros au fost titulari.
Tot ieri, Victoria Branesti a terminat la egalitate partida disputata la Buzau cu CFR Cluj, un meci dominat copios de gazde in prima repriza. Cornel Coman a deschis scorul in minutul 21, cu o executie superba, Gabi Muresan restabilind egalitatea in repriza secunda (tot cu un sut superb), cand Branestiul a incetinit turatia motoarelor. Partida s-a incheiat 1-1, iar Gabi Muresan a fost eliminat in minutul 88, pentru un fault tare din spate la Todoran.

Page time :0.1997 (s) | 35 queries | Mysql time :0.017656 (s)