BRAVO, FETELOR! Handbalistele tricolore s-au calificat la Olimpiada

21 Martie 2016
452 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro, sâmbata seara, dupa ce echipa Muntenegrului a învins Danemarca, scor 26-22 (13-10), în ziua a doua a turneului preolimpic de la Aarhus (Danemarca).

România si Muntenegru, cu doua victorii dupa primele doua zile ale turneului preolimpic, si-a asigurat cele doua bilete pentru Rio înaintea ultimei etape de la Aarhus, astfel ca meciul direct de ieri nu a mai avut nicio miza.

România a învins cu 32-25 Danemarca, vineri, iar sâmbata a surclasat Uruguayul cu 36-19. Muntenegru a trecut vineri de Uruguay cu 34-19, iar acum a întrecut Danemarca, scor 26-22. Danemarca si Muntenegru au mers cap la cap în prima parte a meciului, pâna la 5-5 (12), apoi echipa oaspete a punctat de doua ori si s-a desprins pe tabela de marcaj, 5-7 (13). Avantajul echipei antrenate de Dragan Adzic a crescut la patru goluri, 7-11 (27), iar la pauza oaspetele aveau 13-10.

Danezele au avut un reviriment în repriza secunda, iar la 17-19 (45) au reusit trei goluri la rând, preluând conducerea cu 20-19 (49). Muntenegru a avut o replica formidabila, prin interventii remarcabile ale Marinei Rajcic si sase goluri consecutive, pentru 20-25 (56), transând soarta partidei si a calificarii la Rio.

Katarina Bulatovic (9 goluri), Milena Raicevic (6) au fost cele mai bune marcatoare ale învingatoarelor, iar de la gazde s-au evidentiat Stine Jorgensen (7 goluri), Mette Tranborg (5), Anne Mette Hansen (4).
Calificarea echipei feminine de handbal la JO de la Rio (5-21 august) înseamna o crestere semnificativa a delegatiei României, care pâna acum numara doar 40 de sportivi.