CE Atletism : Bronz pentru Marian Oprea intr-o finala de vis la triplusalt

6 Martie 2011
1364 Vizualizari | 0 Comentarii
Marian Oprea
Triplusaltistul roman Marian Oprea a cucerit, astazi, la Campionatele Europene indoor de atletism de la Paris-Bercy, medalia de bronz la triplusalt, cu 17,62 m, in cel mai puternic concurs al actualei editii a competitiei continentale de sala, in cursul caruia recordul lumii a fost batut de 2 ori, la 17,92 m, de noul campion european, francezul Teddy Tamgho. De asemenea, recordul competitiei a fost doborat de nu mai putin de 6 ori! Medalia de argint a revenit italianului Fabrizio Donato - 17,73 m.

De notat ca primul record al competitiei in aceasta seara a fost doborat chiar de Marian Oprea, care a sarit 17,62 m din prima incercare, cu 25 cm mai bine decat cel mai bun rezultat al sau din acest sezon.
In finala probei feminine de saritura in lungime, reprezentanta Romaniei, Cornelia Deiac, si-a cautat pasii aproape tot concursul, nereusind sa prinda un prag valabil decat de doua ori, patru sarituri fiind depasite, Cu 6,45 m din a doua incercare, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul 7. La 3.000 m feminin, unde premierea a fost facuta de fosta dubla campioana europeana de sala, dar si campioana mondiala indoor chiar aici, la Paris-Bercy, in 1997, romanca Gabriela Szabo, primul loc a revenit principalei favorite, Helen Clitheroe (Marea Britanie) - 8'56'66/100, urmata de Olesia Sireva (Rusia) - 8'56'69/100 si de Lidia Chojecka (Polonia) - 8'58'30/100. Romanca Roxana Barca s-a clasat pe locul 10, cu cel mai bun timp al ei in acest sezon - 9'09'19/100.

La actuala editie a campionatelor europene indoor, Romania, cu o echipa alcatuita din multi sportivi foarte tineri, a fost prezenta in 4 finale, obtinand o medalie de bronz, prin Marian Oprea, la triplusalt, si alte 3 prezente in finale - locul 5 la triplusalt prin Cristina Bujin, locul 7, la lungime, prin Cornelia Deiac, si locul 10 la 3.000 m, prin Roxana Barca.