Chelsea o invinge pe Manchester United si relanseaza lupta pentru titlu - VIDEO

2 Martie 2011
699 Vizualizari | 0 Comentarii
Manchester
Echipa Chelsea Londra s-a impus in derby-ul restanta cu Manchester United din etapa a 18-a, scor 2-1 (0-1), rezultat in urma caruia lupta pentru titlul din Premier League este relansata. Formatia pregatita de Sir Alex Ferguson a dominat prima parte a meciului si, dupa mai multe minute de presiune la poarta adversa, Rooney a deschis scorul cu un sut magnific din afara careului. Mingea trimisa in forta l-a surprins nepregatit pe Cech, care nu a mai avut ce face decat sa scoata balonul din poarta.

Chelsea a revenit in meci la zece minute dupa pauza, cand fundasul David Luiz a surprins pe toata lumea, inclusiv pe Van der Sar, cu o urcare in careu si un voleu devastator la coltul scurt. Essien a centrat de pe stanga, Ivanovic a deviat pana la brazilianul adus de la Benfica, iar acesta a finalizat ca un veritabil atacant. United a inceput sa lase garda jos din acel moment si Chelsea a trecut la timona partidei. Gazdele au dat lovitura decisiva in minutul 80, cand rusul Zhirkov a fost agatat in careu de Smalling si centralul intalnirii a dictat lovitura de la 11 metri.

Lampard a tras imparabil sub transversala si astfel Chelsea prelua conducerea intr-o partida considerata cruciala pentru prezenta londonezilor in viitoarea editie a Ligii Campionilor. Pana la final United a ramas in zece jucatori, dupa ce Vidic a primit al doilea cartonas galben chiar in minutele de prelungire.
Chelsea a urcat in urma acestui succes pe locul patru in clasament, depasind cu doua puncte rivala locala Tottenham, in timp ce Manchester United a ramas pe prima pozitie, cu un avans de patru puncte in fata lui Arsenal, dar si cu un meci mai mult disputat.