Craiova a tremurat pentru un punct in fata Branestiului

7 Martie 2011
747 Vizualizari | 0 Comentarii
Fratii Costea Craiova

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Victoria Branesti. Oaspetii au fost mai activi in prima repriza, cand au si deschis scorul prin Cornel Coman, egalarea Craiovei venind in repriza a doua, una dominata de olteni. Golul egalizator al Craiovei a fost marcat dupa ce Teodor Craciunescu a dat gratuit lovitura libera pentru gazde in marginea careului. Craiova a mai avut o bara prin Dorel Stoica. Prima faza mai importanta a adus si deschiderea scorului, dupa ce oltenii s-au intrecut in greseli in defensiva. Buleica a fost capul rautatilor, el incercand sa trimita cu capul in spate, insa Cornel Coman a stat excelent la panda, a interceptat balonul si l-a lobat superb pe Silviu Lung, iesit in disperare din poarta s-a salveze situatia.
In finalul meciului, ghinionul craiovenilor s-a spart. La aducerea norocului a contribuit usor si Teodor Craciunescu, arbitrul acordand lovitura libera pentru Craiova de pe linia din dreapta a careului advers, desi Stoianof simulase in incercarea de a obtine un penalty. Gangioveanu a executat faza fixa, mingea a fost respinsa de la prima bara in marginea careului, unde Mihai Costea a primit o pasa eleganta cu calcaiul si a sutat in forta cu dreptul, fara sanse pentru Stoicescu.