Cupa Davis: Argentina - Romania 1-0, dupa primul joc

4 Martie 2011
769 Vizualizari | 0 Comentarii
David Nalbandian
Argentina conduce Romania cu scorul de 1-0 dupa primul meci de simplu al intalnirii de Cupa Davis din primul tur al Grupei Mondiale, punct adus de tenismanul David Nalbandian, care l-a invins pe Adrian Ungur cu 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, astazi, la Buenos Aires, pe arena Mary Terán de Weiss din Parque Roca.
Nalbandian (19 ATP) a castigat dupa 3 ore si 5 minute, la capatul unui meci in care Ungur (183 ATP) nu a reusit sa converteasca in primele doua seturi niciuna din cele 9 sanse de break. In setul al treilea, Ungur a avut 40-0 pe serviciul adversarului la scorul de 3-2, dar in cele din urma sud-americanul, care a evoluat usor accidentat la inghinali, a revenit si salvat break-ul. Ungur a fost cel care a condus ostilitatile in acest set, pe care l-a castigat cu 7-5, dupa un final mai slab al lui Nalbandian, care a protestat in mai multe randuri la deciziile arbitrilor.

Sud-americanul a reusit repede break-ul in setul patru, la scorul de 1-1, iar acest lucru s-a dovedit in cele din urma decisiv pentru soarta setului (6-4) si a meciului.
Meciul s-a desfasurat in fata a circa 14.000 de spectatori, printre care si celebrul fost fotbalist Diego Maradona.
In al doilea meci de simplu de astazi, Victor Hanescu (59 ATP) il va intalni pe Juan Monaco (33 ATP).