Eric trimite Sportul in liga a doua

13 Martie 2011
634 Vizualizari | 0 Comentarii
Eric
Fara sa faca un meci mare, Gaz Metan Medias a castigat cu mult noroc partida din deplasarea din Regie cu Sportul Studentesc, victoria fiind decisa de golul marcat de Eric de Oliveira din penalty. Abia dupa pauza s-a decis si Cristi Pustai sa-l trimita in teren pe golgheterul Eric de Oliveira, vedeta Gazului lipsind in primele doua etape ale anului din cauza unei accidentari. Intrarea lui Eric s-a vazut si in atitudinea in joc a gazarilor, care au reusit sa echilibreze raportul fortelor la mijlocul terenului. In minutul 66, Gaz Metan s-a instalat la conducere si pe tabela, dupa ce Eric de Oliveira a transformat cu mult noroc un penalty, dictat de Sebastian Coltescu in urma unui contact intre Patriche si Hoban in careu, dupa care fundasul Gazului a cazut destul de usor. Studentii puteau restabili egalitatea in minutul 78, tot din penalty, acordat la fel de ciudat de Coltescu, dupa un joc periculos al lui Lazar in careu. Insa Ferfelea si-a batut joc de sansa oferita si a executat slab de la punctul cu var, dandu-i sansa lui Plesca, fostul portar al Politehnicii Iasi, sa intervina salvator. La cateva minute distanta Dobre putea sa marcheze golul egalizator al gazdelor, insa a tras in blocajul lui Zaharia din marginea careului mic. Sportul ramane pe ultimul loc in clasament, cu doar 10 puncte, in timp ce Mediasul face 34 de puncte si este pe locul 7, la egalitate cu echipele de pe locurile 5-6, Rapid si respectiv Dinamo.