Europa League: Zenit St. Petersburg revine spectaculos si se califica in optimi

24 Februarie 2011
931 Vizualizari | 0 Comentarii
Zenit St. Petersburg s-a calificat joi in optimile de finala ale Europa League, dupa ce a invins pe teren propriu formatia elvetiană Young Boys Berna cu scorul de 3-1 (1-1), in mansa a doua a saisprezecimilor de finala.
Dupa 2-1 pentru Young Boys in tur, tot elvetienii au deschis scorul, prin Ammar Jemal (21), Zenit egaland pana la pauza gratie reusitei sarbului Danko Lazovic (41). In repriza secunda, Serghei Semak (52) si Roman Sirokov (76) au marcat golurile care califica mai departe formatia antrenata de Luciano Spalletti. Bienvenu (Young Boys) a trimis mingea in bara in minutul 85 al partidei.
Meciul de la Sankt Petersburg s-a desfasurat pe un teren inghetat, la o temperatura de -9 grade Celsius.