Handbalistii ieseni au dat lovitura la Galati

26 Februarie 2011
538 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a mai facut un pas spre barajul de promovare in Liga Nationala. Trupa pregatita de antrenorul Costel Schender a reusit sa castige, in deplasare la Univeristatea Galati, cu scorul de 31-24, dupa ce la pauza, gazdele conduceau cu 15-12. Iesenii au facut insa o repriza secunda fantastica si au castigat un meci vital in lupta pentru barajul de promovare. Dupa acest succes, al cincilea consecutiv in acest an (din tot atatea jocuri disputate), Politehnica a acumulat 21 de puncte si ocupa locul secund in clasamentul Seriei A din Divizia A (al doilea esalon valoric al tarii). La egalitate de puncte cu Politehnica este si HC Vaslui, care in aceasta runda a invins la Focsani, cu 19-16. Tot in etapa 18 a Diviziei A, Universitatea II Bucovina Suceava a invins pe LPS Piatra Neamt, cu scorul de 34-31 (Stiinta II Municipal Bacau a stat). Sucevenii ocupa primul loc in clasament, dar nu au drept de promovare pentru ca sunt echipa satelit a formatiei cu acelasi nume, din Liga Nationala. Etapa viitoare, Politehnica va sta (din lipsa de adversar, pentru ca in Seria A sunt 7 echipe), iesenii urmand sa joace abia in etapa 20, programata pe 26 martie, acasa cu HC Vaslui.