• 27-08-2014 VIDEO - Nadia Comaneci i-a provocat pe Gica Hagi si Ion Tiriac in campania "IceBucketChallenge"
• 26-08-2014 Bulgarii arunca cu noroi in Steaua: "Au facut blat!"
• 26-08-2014 VIDEO FABULOS! Andreea Esca s-a trezit cu o galeata cu gheata in cap chiar IN DIRECT, la pupitrul stirilor PRO TV
• 26-08-2014 "Ice Bucket Challenge" face o noua "victima". Roxana Ciuhulescu a trecut provocarea (VIDEO)
• 26-08-2014 Ce meserie are aceasta tanara? (VIDEO)
• 26-08-2014 VIDEO FABULOS! Pisica neagra cu noroc pentru Barcelona. Meciul cu Elche, intrerupt de un motan :))

Italia nu scapa de cosmarul croat

• Croatia si Italia au remizat, 1-1, in Grupa C de la Euro 2012 si ambele echipe pastreaza sanse de calificare in sferturi • Pirlo a deschis scorul pentru italieni, in timp ce Mandzukic a egalat pentru croati • Spania este noul lider al grupei, dupa ce a zdrobit aseara Irlanda, cu scorul de 4-0

Croatia si Italia continua sa spere ca vor ajunge in sferturile de finala ale Euro 2012. In meciul direct, care ar fi trebuit sa indice echipa care va insoti Spania in sferturi, Italia si Croatia au remizat, scor 1-1 si verdictul se amana pentru ultima etapa.

Intr-un meci dominat în mare parte a timpului de fosta campioana mondiala, Pirlo a deschis scorul în prima repriza cu un sut din lovitura libera, faza la care balonul a trecut printre capetele a doi croati. În partea secunda, egalarea a venit la singura ocazie a Croatiei, Mandzukic reusind al treilea gol al turneului cu un sut din fata portii la o gafa a lui Chiellini.

Fara victorie în fata Croatiei de la destramarea Iugoslaviei, echipa Italiei a presat înca din debut, fara însa a pune probleme reale la poarta lui Pletikosa. Primul atac consistent al italienilor a venit în minutul 2. Marchisio a trimis în stanga pentru Giaccherini, dupa care mingea a ajuns la Balotelli care a semnat primul sut pe poarta al meciului.

Sut foarte bun prins de Marchisio în minutul 11. Balonul a trecut putin peste transversala si daca ar fi fost doua palme mai jos am fi avut primul gol al meciului. Balotelli a iesit la rampa în minutul 15 cu un sut pe spatiul portii, faza la care portarul croat Pletikosa a respins în lateral.

Ocaziile au continuat sa apara la poarta croata si Cassano a ratat în minutul 33 o buna ocazie dupa o demarcare pe dreapta în careu. Decarul Squadrei Azzurra a cautat coltul lung, dar mingea a trecut alaturi. Patru minute mai târziu, Italia a ratat o sansa si mai mare de gol prin Marchisio. Acesta a ramas singur cu Pletikosa, dar nu l-a putut învinge pe acesta în doua rânduri.

În cele din urma, Italia a deschis scorul in minutul 38 prin Pirlo. Mijlocasul de creatie a scos din joben o executie superba din lovitura libera si Pletikosa nu a mai avut nicio reactie în pofida unui plonjon spectaculos. Croatii au început mai bine partea secunda si Modric a încercat vigilenta lui Buffon cu un sut din afara careului la capatul unei actiuni personale.

Egalarea a venit în minutul 72 pe fondul unei erori de plasament a lui Chiellini. Experimentatul aparator italian a trecut pe sub o minge centrata de pe stânga si astfel Mandzukic a ramas liber în sase metri, de unde a reluat spectaculos în bara si apoi în poarta lui Buffon.
Pana la final, nu au mai existat ocazii de poarta, impresia generala fiind ca ambele echipe se multumesc cu rezultatul de egalitate.
In celalalt meci al Grupei C, Spania a facut show cu nationala Irlandei, pe care a invins-o cu 4-0, la capatul celui mai dezechilibrat joc de la aceasta editie a Campionatului European.

Primul gol a venit ca o palma pentru Del Bosque. Criticat dupa 1-1 cu Italia fiindca a început fara atacant autentic, selectionerul iberic l-a titularizat pe Torres. Iar acesta a marcat la prima ocazie a partidei. Preluand o minge dupa ce David Silva, lansat vertical, a fost blocat, Fernando a patruns în lateral dreapta si a tras tare sub bara. Era minutul 3:49 si cel mai rapid gol înscris vreodata de un jucator spaniol la un Euro!

Masina de pase a ”Furiei rosii” a intrat apoi în functiune, posesia a crescut. Oportunitati mari, dar totusi putine. În schimb, irlandezii n-au avut niciuna, nici macar un sut pe poarta! Acelasi minut 4 a fost cu noroc pentru Spania si la reluare. David Silva a receptionat o minge respinsa la sutul trimis de Iniesta si a expediat-o în plasa pe jos, din 10 metri, printre picioarele lui Dunne.
Exact cand elevii lui Trapp dadeau semne de înviorare, Torres i-a trimis la colt: lansat de David Silva la limita offsaidului, atacantul lui Chelsea a facut ”dubla” (70) batandu-l pe Given cu un sut de la marginea careului mare. Sacrificat pentru a-i face loc lui Torres, Cesc Fabregas a tras ultimul glont (83), bara-gol printr-un sut în cros din 8 metri lateral dreapta, dupa ce a primit mingea la un corner.

Clasament Grupa C: 1. Spania – 4p, 2. Croatia - 4p, 3. Italia - 2p, 4. Irlanda - 0p.
S-au jucat: Spania - Italia 1-1, Croatia - Irlanda 3-1, Italia – Croatia 1-1, Spania – Irlanda 4-0.
Etapa viitoare (18 iunie): Croatia – Spania (Gdansk, ora 21.45, Dolce Sport), Italia – Irlanda (Poznan, ora 21.45 - TVR 1)

Articole despre: +croatia +italia +euro 2012 +spania +etapa viitoare