Judoka de la CSS Unirea scot capul in lume

21 Februarie 2011
1305 Vizualizari | 0 Comentarii
judo
Trei judoka ieseni au reusit sa obtina rezultate remarcabile la un turneu international de judo Under 17 si Under 15 (sportivi care nu au implinit inca varsta de 17, respectiv 15 ani). Acest turneu puternic s-a desfasurat in Lituania, in localitatea Alytus, si au participat echipe de sportivi din 11 tari: Japonia, Rusia, Belarus, Estonia, Georgia, Republica Moldova, Letonia, Slovacia, Polonia, Romania si Lituania. Dupa competitia propriu-zisa a urmat un stagiu de pregatire pentru sportivi, stagii care reprezinta o metoda benefica de antrenament, avand in vedere ca in perioada 25 - 26 februarie 2011 se va desfasura la Baia Mare finala Campionatului National U17.
In turneul din Lituania, cea mai buna comportare a avut-o Alexandra Pachitescu, care a cucerit o medalie de argint la categoria 52 kg. Alexandra este legitimata la CSS Unirea Iasi, invata la Scoala "M. Codreanu", in clasa a VI-a B, si este antrenata de profesor Simona Stefaniu.
O comportare foarte buna a avut si Ilinca Morosanu, care a cucerit o medalie de bronz la categoria 48 kg. Ilinca este legitimata la CSS Unirea Iasi, este eleva la Liceul "Emil Racovita", in clasa a V-a, si este pregatita de profesor Iulian Perdun.
Aceeasi performanta a fost obtinuta si de Daniil Coman, legitimat la CSM-CSS Unirea Iasi. Acesta invata la Scoala Nr. 34 "I. Simionescu", in clasa a VII-a B, si este pregatit de profesorul Florin Grosu.