Marco Tempesta, locul 5 la Raliul Elba

15 Martie 2011
1844 Vizualizari | 0 Comentarii
Marco Tempestini
Marco Tempestini, pilotul echipei Napoca Rally Academy, a incheiat pe locul 5 la general si pe 1 la grupa N la Raliul Elba - Porto Azzurro, dupa ce a fost penalizat de o alegere nefericita a pneurilor in prima zi de competitie.

Inselat de un vant puternic, care cu greu ar fi putut fi asociat cu ploaia, Tempesta a ales sa concureze in prima zi pe slick-uri, in ciuda cerului acoperit de nori. Chiar inainte de startul primei probe a inceput sa ploua tare, iar Tempesta, primul la start, a pierdut peste 46 de secunde si a terminat proba pe locul 21. La a doua trecere, pilotul Napoca Rally Academy a mai recuperat ceva si a terminat speciala pe pozitia a 9-a, pe locul 11 la general.

In a doua zi, Tempesta a alergat cu cauciucuri de ploaie si a incheiat a treia proba pe pozitia a patra, iar ultima speciala pe locul doi, in spatele lui Emanuelle Mannoni, care a concurat in insula Elba cu un Ford Focus WRC. Tempesta a reusit sa recupereze sase pozitii in clasamentul general, incheind Raliul Elba pe locul cinci si pe prima pozitie la grupa N.

"Duminica a fost mult mai bine, am terminat pe locul cinci si am castigat la N, dar am avut noroc, Daniele Batistini, cel care a condus grupa pana in ultima proba, avand probleme chiar inainte de final", a spus Tempesta.

Tempesta a concurat alaturi de Lucio Baggio, copilotul actual al juniorului Napoca Rally Academy, Simone Tempestini. Dorin Pulpea a suferit o operatie pentru corectarea unei deviatii de sept, interventie chirurgicala care se inscrie tot in pregatirile pentru sezonul 2011. La startul primei etape a campionatului intern, Tess Rally, programata în perioada 8-9 aprilie la Brasov, se va alinia echipajul obisnuit, Tempesta/Dorin Pulpea.