Mircea Lucescu SOCHEAZA si cand castiga categoric: "E trist"

5 Noiembrie 2015
1004 Vizualizari | 0 Comentarii
Mircea Lucescu
Mircea Lucescu a reusit marti seara prima victorie cu Sahtior în actuala editie a Champions League, în faza grupelor, una categorica, 4-0 cu Malmo. Antrenorul român a avut din nou de reprosat ceva la adresa arbitrilor. De aceasta data, meciul echipei sale a fost condus de o brigada din România, cu Ovidiu Hategan la centru. Acesta a vrut sa-l trimita în tribune pe tehnician, care la final a criticat deciziile arbitrului.

La conferinta de presa de dupa meci, Lucescu a început prin a spune ca adversarul se poate considera norocos ca s-a terminat doar 4-0: "Cred ca Malmo ar trebui sa fie bucuroasa ca a primit doar patru goluri. Am avut mai mult de 20 de ocazii si puteam sa înscriem mai mult. La pauza m-am uitat pe statistici, am avut 17 faze periculoase, suturi spre poarta. Am dovedit ca fotbalul se joaca nu doar cu pase lungi, cum a facut Malmo, ci si cu pase scurte, rapide si de finete".

Lucescu a continuat apoi discursul cu acuze la adresa lui Ovidiu Hategan, arbitrul disputei cu Malmo: "E trist însa ca din nou trebuie sa vorbesc despre arbitraj. Apropos, ei vin din România. O performanta foarte spectaculoasa de care publicul s-a bucurat a fost întrerupta de decizii de neînteles. Dar lucrul care m-a suparat cu adevarat este acela ca doi jucatori importanti, Kucher si Srna, au primit cartonase care nu erau necesare, în momente când nu era cazul. Iar acum ei vor lipsi în meciul cu Real Madrid. Dario a primit cartonas pentru simulare, desi acolo a fost penalty. Kutcher, pentru hent. În primul rând ca n-a fost. Iar daca mingea i-ar fi lovit mâna, el nu a miscat-o deloc, pentru a primi un galben. Sunt foarte sigur ca genul acesta de arbitraj se întâmpla doar împotriva echipelor de nivelul nostru. Sunt suta la suta sigur ca astfel de cartonase nu se acorda împotriva Realului. Poate ca eu sunt subiectiv, dar sa primesti patru cartonase galbene într-un meci atât de simplu... Pentru mine, asta e inexplicabil".

Hategan a vrut chiar sa-l trimita în tribune pe Mircea Lucescu, în minutul 68, dupa ce i-a aratat lui Srna galben pentru simulare, iar antrenorul a protestat vehement. Kucher a vazut si el cartonasul în minutul 88, iar Alex Teixeira în minutul 90+1. Stepanenko a fost si el avertizat, în minutul 61.