Mourinho: "Calificarea ramane deschisa"

23 Februarie 2011
1859 Vizualizari | 0 Comentarii
Jose Mourinho
Jose Mourinho, antrenorul lui Real Madrid, este multumit de egalul (1-1) obtinut marti de echipa sa pe terenul lui Olympique Lyon, in turul optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.
Mourinho crede ca Real a schimbat istoria, dupa ce a inscris si a obtinut prima data o remiza pe stadionul Gerland, contra unui adversar in fata caruia a avut pana acum un complex.

"Calificarea ramane deschisa", iar ambele echipe au acum sanse de 50% sa ajunga in sferturi de finala, a spus antrenorul. Potrivit lui, returul "va fi un meci greu pentru Real, dar mai greu pentru Lyon".
In opinia sa, jocul de la Lyon a fost "inchis, dur si cu putine ocazii de gol", iar in repriza a doua a avut impresia ca Real a fost mai aproape sa aiba 2-0 pe tabela de scor decat sa fie egalata la 1.

Tehnicianul a criticat arbitrajul germanului Wolfgang Stark si al asistentilor sai, care, spune el, n-au vazut un hent al lui Gourcuff in careul gazdelor.
In schimb, portughezul l-a laudat pe francezul Karim Benzema, care a deschis scorul pentru Real, contra fostei sale echipe, la putin timp dupa ce a fost introdus pe teren. "Karim a progresat foarte mult, atat pe plan ofensiv si defensiv, cat si in privinta caracterului", a spus el.