Patru victorii consecutive pentru handbalisti

21 Februarie 2011
672 Vizualizari | 0 Comentarii
Costel Schender
• Politehnica Iasi – CSM 2007 Focsani 25-21 (15-9), in etapa 17 a Diviziei A de handbal masculin

Handbalistii Politehnicii Iasi au reusit sa-si indeplineasca obiectivul fixat pentru inceputul acestui an: patru victorii consecutive. Trupa pregatita de antrenorul Costel Schender a invins sambata pe CSM 2007 Focsani cu scorul de 25-21, dupa ce la pauza iesenii conduceau cu 15-9. Partida s-a disputat în Sala LPS din Iasi si a contat pentru etapa a XVII-a a Seriei I din Divizia A. Gazdele au condus în permanenta, cu 2 pana la 7 goluri diferenta, într-un joc presarat cu duritati de ambele parti. In prima parte a jocului, diferenta maxima a fost 15-8. Abia pe final de joc diferenta de scor s-a mai micsorat, dar Politehnica a obtinut un succes absolut meritat si continua cursa pentru calificarea la barajul de promovare in Liga Nationala de handbal masculin. Iesenii au acumulat 19 puncte, la fel ca si HC Vaslui (care in aceasta runda a invins pe LPS Piatra Neamt cu 40-24, la pauza 19-11).
Cele doua formatii au doua puncte mai mult decat Universitatea Galati, gruparea de la Dunare avand, insa, un meci mai putin disputat. Practic, cum Suceava nu are drept de promovare, fiind echipa secunda a clubului din prima divizie, rezulta ca lupta pentru locul la barajul de promovare se va da intre Politehnica Iasi, HC Vaslui si Universitatea Galati. Decisiv in lupta pentru promovare ar putea fi jocul de etapa viitoare (sambata, 26 februarie), dintre Universitatea Galati si Politehnica Iasi.