Poli spera din nou la promovare

7 Martie 2011
1396 Vizualizari | 0 Comentarii
• ACSMU Politehnica Iasi - ACU Arad 2-0 (0-0), in prima etapa a returului Seriei a-II-a, din liga secunda de fotbal • Golurile iesenilor au fost marcate de Claudiu Tudor si de Ghiceanu, doi jucatori nou-veniti la gruparea din Copou • In fata unui adversar modest, trupa lui Adrian Falub a dominat jocul de la un capat la altul, avand o repriza secunda foarte buna • Dupa meci, presedintele Grigore Sichitiu a anuntat ca echipa isi va schimba numele, dorind ca noul nume sa fie chiar Politehnica • Etapa viitoare, Poli joaca in deplasare cu FC Arges

Doar o mie de spectatori au urcat sambata dimineata in dealul Copoului pentru prima intalnire din 2011 cu noua echipa de fotbal a Iasului, ACSMU Politehnica. Pe un teren greu, afectat din plin de iarna lunga din Romania, fotbalistii ieseni au reusit o victorie cu scorul de 2-0, in fata formatiei ACU Arad. Pentru ieseni au marcat Claudiu Tudor si Ghiceanu, ambii abia transferati la echipa din Copou. Antrenorul Adrian Falub a inceput partida de sambata cu 6 jucatori noi fata de turul campionatului (Hutan, Muth, Claudiu Tudor, Patrascu, Marian Florea, Lukacs) si a terminat partida cu 5 jucatori sub 21 de ani (Herghelegiu, Cretu, Muth - toti trei au jucat titulari, Badic, Ghiceanu). In prima repriza, Poli a dominat clar meciul dar nu si-a creat decat doua ocazii, la doua suturi ale lui Herghelegiu ('7) si Lukacs ('19), ambele respinse de portarul advers. Dupa pauza, iesenii s-au aruncat efecti spre poarta lui Rusu si dupa o bara a lui Claudiu Tudor (cel mai bun jucator al meciului de sambata), acelasi jucator venit de la Astra Ploiesti a deschis scorul in minutul 57, cu un sut frumos de la marginea careului. Unsprezece minute mai tarziu, Claudiu Tudor a centrat frumos in careu, iar Ghiceanu, abia introdus pe teren, a facut 2-0, cu o reluare din 5 metri. Acesta avea sa fie si scorul final, chiar daca in minutul 70, Gado a trimis in bara din doar cativa metri de poarta. Dupa acest succes, ACSMU Poli Iasi ocupa locul 6 in clasament, cu 24 de puncte, la 7 puncte de liderul Vointa Sibiu (inaintea acestei runde diferenta era de 9 puncte) si la 5 puncte de ultimul loc care asigura promovarea, ocupat de CS Mioveni (29 de puncte). Pe locul 3 in clasament este Petrolul Ploiesti, cu 28 de puncte si un meci mai putin disputat. Etapa viitoare, sambata, 12 martie, ACSMU Poli va juca in deplasare pe terenul echipei FC Arges.

Un nou nume pentru ACSMU Poli

Dupa meci, antrenorul Politehnicii Iasi, Adrian Falub, era multumit de jocul baietilor sai. "Victoria noastra a fost meritata, sunt multumit de inceputul de retur, avand in vedere terenul greu pe care s-a jucat, dar si conditiile de pregatire. Mai avem foarte mult de munca pentru a atinge ce ne-am propus si sper sa crestem de la meci la meci. Echipa a muncit astazi, s-au vazut progrese atat din punct de vedere tactic, cat si tehnic, dar sunt in echipa multi jucatori tineri care nu pot creste intr-un timp foarte scurt. Eu au nevoie de timp, de continuitate. Pentru a realiza obiectivul, avem nevoie de jucatori. Vrem calitate si experienta. Cu siguranta vor veni si momente mai grele in retur, iar atunci vom avea nevoie de experienta pentru a depasi momentele dificile. Totusi, suntem pe un drum bun, este pentru prima data de cand am venit la echipa cand am dominat un adversar de la inceput si pana la sfarsit, iar oaspetii nu si-au creat ocazii", a spus Falub. De partea cealalta, antrenorul ACU Arad, Costel Bogosel, a recunoscut superioritatea adversarului. "Iasul este o echipa buna care are sanse mari la promovare. Au fost doua reprize diferite: una echilibrata in care am reusit sa nu primim gol, in timp ce in a doua repriza s-a vazut care este echipa mai buna. Lupta pentru promovare se va da pana la capat. Formatiile sunt sensibil egale si cred ca abia in ultima etapa se va decide numele gruparior care vor promova", a spus Costel Bogosel.
Presedintele Grigore Sichitiu a declarat ca s-a vazut o schimbare in bine in jocul formatiei iesene fata de turul stagiunii. Sichitiu a anuntat ca intentioneaza schimbarea titulaturii echipei si ca in aceasta saptamana vor mai veni 2 jucatori, un fundas central si un mijlocas central care a mai jucat la Poli. "Am avut vreo 12 faze interesante create de echipa noastra. Au fost faze lucrate, echipa se misca cu totul altfel decat in tur. Avem de parcurs un drum lung, dar daca vom juca asa in continuare, cu siguranta putem creste. Pacat ca lumea nu vine la stadion. Poate ca a fost frig, poate ca iesenii sunt si sceptici in privinta sanselor noastre de reusita, tinand cont de faptul ca am transferat multi jucatori. Noi ne gandim pe viitor sa schimbam denumirea, ne gandim la una care sa aiba legatura cu traditia Iasului si este posibil sa ne intoarcem la numele vechi. Important este ca echipa si-a gasit linistea. Iesenii trebuie sa dea dovada de rabdare", a spus presedintele Sichitiu.

ACSMU Poli Iasi: Hutan – Cretu, Muth, Panc, Siminic – Gado ('90 Badic), Patrascu, Cl. Tudor, M. Florea - Herghelegiu, Lukacs ('67 Ghiceanu). Antrenor Adrian Falub.
ACU Arad: Fl. Rusu – Bilia, Nicolau, Gligor, A. Sava ('71 Balla – Ad. Popa, Onu ('71 C. Rosca), Bundea, Murineanu – Magdas, Budean ('57 Enciu).
Cartonase galbene: Patrascu / Nicolau
Arbitri: Adrian Cojocaru (Galati), Catalin Teodor (Braila), Ciprian Iovu (Botosani).
Observatori: Nicolae Marodin (Bucuresti), Aurel Daicu (Suceava).