Real Madrid nu a scapat de blestemul lyonez

22 Februarie 2011
711 Vizualizari | 0 Comentarii
• Lyon – Real Madrid 1-1 (0-0) si FC Copenhaga – Chelsea 0-2 (0-1), in prima mansa a optimilor din Liga Campionilor la fotbal

Fara victorie si chiar fara gol marcat in ultimele 6 partide disputate pe Gerland, din Lyon, galacticii lui Jose Mourinho nu au reusit nici aseara sa sparga blestemul francez.

Realul a terminat la egalitate cu Lyon, scor 1-1, meciul din mansa intaI a optimilor de finala din Liga Campionilor si calificarea in sferturi se va decide pe Santiago Bernabeu. Francezii au dominat prima repriza, creandu-si insa putine ocazii importante de a marca. Dupa pauza, Realul a revenit furioasa de la vestiare si, in minutele 47 si 49, madrilenii au lovit de doua ori bara portii Lyonului prin Cristiano Ronaldo (direct din lovitura libera) sI Sergio Ramos (cap din 7 metri). Pana la urma, Karim Benzema a deschis scorul pentru Real in minutul 64, dupa o recuperare si o actiune superba in trei, impreuna cu Ozil si Cristiano Ronaldo. Cand toata lumea se gandea ca Realul a spart blestemul lyonez, Gomis a egalat in minutul 84, dupa ce madrilenii au gresit pasul la off-side la o lovitura libera a baietilor lui Claude Puel. Lyon – Real Madrid s-a terminat 1-1 si calificarea se joaca in Spania.
In celalalt meci disputat aseara, Chelsea Londra a invins, in deplasare, pe FC Copenhaga cu scorul de 2-0. Nicolas Anelka a rezolvat ecuatia calificarii pentru Chelsea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Atacantul francez a marcat ambele goluri (’18, ‘54) in victoria londonezilor si i-a asigurat o saptamana linistita lui Carlo Ancelotti. Nu toate au fost bune pentru Chelsea insa. Fernando Torres a ratat din nou exasperant si ramane fara gol de la transferul la Chelsea.
Astazi se vor disputa ultimele doua meciuri din prima mansa a optimilor Ligii Campionilor la fotbal. De la ora 21.45 (in direct la TVR 1), este programata reeditarea finalei de sezonul trecut, Inter Milano – Bayern Munchen.

Cele doua echipe nu mai au stralucirea de anul trecut (Interul a ramas si fara Jose Mourinho), dar chiar si asa se anunta o partida pe viata si pe moarte. Tot astazi, de la ora 21.45 se va mai disputa si jocul dintre Olympique Marseille si Manchester United.