Rezultatele romanilor la Europenele de atletism

5 Martie 2011
2412 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletism
Atleta Roxana Barca a obtinut dreptul de a lua startul in finala cursei de 3000 de metri la Campionatele Europene de la Paris, dupa ce a ocupat locul al 12-lea in calificari. Romania a deplasat la Paris o delegatie formata din 16 sportivi, dar doar trei dintre acestia au ajuns in finale, in afara de Barca mai fiind calificati in finale Marian Oprea si Cristina Bujin la triplu salt.
In varsta de doar 22 de ani, Barca a fost cronometrat in 9:17.29 si a prins astfel in extremis un loc in finala care se va desfasura duminica de la ora Romaniei 16:15. Alte doua sportive din Romania au intrat, sambata, in competitie si au parasit intrecerea din faza calificarilor. Sprintera Andreea Ograzeanu a fost doar a 23-a din 25 de sportive aliniate la startul seriilor probei de 60 de metri.
Inregistrat cu timpul de 7.50 secunde, Ograzeanu a terminat pe cinci in a doua serie preliminara. Pentru calificarea in semifinale ar fi trebuit sa scoata cel putin 7.38 secunde.
Esthera Petre a fost a 16-a in calificarile la inaltime, cu o saritura ce a  masura 1.85 metri. Petre a iesit din concurs dupa ce a ratat toate cele trei incercari la 1.89 metri. Pentru a merge in finala avea nevoie de 1.92 metri.
Dupa primele doua zile, delegatia Romaniei are doar trei atleti din 16 calificati in finale: la triplu salt masculin prin Marian Oprea (favorit la obtinerea unei medalii) si feminin prin Cristina Bujin, precum si la 3000 de metri prin Roxana Barca.
Obiectivul delegatiei Romaniei impus inaintea acestor Campionate Europene de sala a fost obtinerea a cel putin o medalie.