Romania invinge spectaculos Rusia

26 Februarie 2011
652 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania Rusia
Nationala de rugby a Romaniei a castigat intalnirea cu Rusia din etapa a 3-a a Cupei Europene a Natiunilor, scor 33-3 (9-3), obtinand astfel prima victorie a sezonului in competitia continentala care reuneste cele mai bune sase echipe din esalonul secund al rugbyului european. Stejarii au dominat jocul inca din prima repriza, Vlaicu transformand trei din cele patru lovituri de pedeapsa de care a beneficiat. Singurele puncte ale rusilor au fost aduse de Kusnarev in minutul 19. Dupa o prima repriza tacticizata, in care i-au studiat si macinat pe adversari cu atacuri taioase, jucatorii pregatiti de Romeo Gontineac s-au dezlantuit in partea secunda. Trei eseuri au facut diferenta pe tabela de marcaj, unde la final Romania s-a impus in stil de mare echipa in fata unei formatii care ne-a pus mari probleme in ultimul sezon.
Zebega, Sarbu si Carpo au semnat eseurile tricolorilor, care au ratat de putin punctul bonus ofensiv acordat pentru patru incercari reusite intr-o partida. Romania intalneste in urmatoarea etapa a CEN puternica echipa a Georgiei, la 12 martie, in deplasare la Tbilisi. Cele doua echipe fac parte din aceeasi grupa la Cupa Mondiala din acest an.