Sa vina Mioveniul!

14 Martie 2011
1320 Vizualizari | 0 Comentarii
Cretu in stanga la balon a facut un meci foarte bun in Trivale
• FC Arges - ACSMU Politehnica Iasi 1-2 (0-1), in etapa 17 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal • Pentru ieseni au punctat atacantii Ghiceanu si Lukacs, Muth fiind eliminat in minutul 78 pentru cumul de cartonase galbene • Aceasta este prima victorie obtinuta de Poli in deplasare, in acest campionat • Jucatorii lui Adrian Falub au suferit mult, pitestenii ratand cateva ocazii rarisime • Etapa viitoare, vineri seara, in Copou, se va juca derbiul ACSMU Poli Iasi - CS Mioveni

Fotbalistii de la ACSMU Poli Iasi au reusit sa sparga gheata in jocurile din deplasare. Gruparea lui Adrian Falub a invins sambata la Pitesti, cu scorul de 2-1 pe FC Arges si au consemnat primul succes in afara Iasului in acest sezon. Cele trei puncte erau vitale pentru ieseni pentru a ramane in cursa promovarii in Liga I, dar meciul din Trivale a fost unul infernal pentru moldoveni. Intr-o partida dominata de pitesteni, Poli a speculat la maxim cele doua ocazii importante pe care le-a avut, dar si faptul ca pitestenii au ratat foarte mult.
In minutul 7, Poli a deschis scorul, Ghiceanu (la al doilea gol consecutiv in tricoul iesenilor) impingand mingea in plasa din doar 4 metri, la o faza confuza in careul gazdelor. Cu o echipa foarte tanara, alcatuita din jucatori dornici de afirmare, pitestenii au reusit sa puna stapanire pe joc, dar fara sa-si creeze ocazii cu adevarat periculoase. Asta pana in minutul 31, cand Monel Carstoiu a lovit de doua ori bara in aceeasi faza (dupa o lovitura libera). Pana la pauza, Argesul a mai avut o ocazie mare de gol, prin Ivanica, scapat singur pe contra-atac, dar portarul Hutan s-a opus egalarii. Chiar daca gazdele au atacat in valuri, tot iesenii au inscris, in minutul 51, prin Raymond Lukacs (la prima reusita in tricoul noii sale echipe), care l-a lobat pe portarul advers din 10 metri, dupa o centrare perfecta a lui Gado. Zece minute mai tarziu, pitestenii au revenit in joc. Monel Carstoiu a sutat de la 25 de metri, Hutan a respins in fata, iar M. Ion a reluat simplu in plasa. Lucrurile s-au complicat pentru ieseni in minutul 78, cand fundasul central Sergiu Muth a fost eliminat, pentru cumul de cartonase galbene si Poli a jucat finalul de meci in doar 10 jucatori. Imediat, Adrian Falub a mutat, l-a scos din teren pe Ramses Gado si l-a introdus pe fundasul central Vlaicu. Pana la urma, gruparea din Copou a rezistat si a obtinut o victorie care da sperante in continuare iesenilor ca vor putea promova chiar la finalul acestui sezon. Etapa viitoare, a 18-a, ACSMU Poli va primi vizita formatiei CS Mioveni, intr-un meci programat sa se dispute vineri, de la ora 19.00, in dealul Copoului. Fotbalistii ieseni raman pe locul 6 in pofida acestui succes, acumuland pana acum 27 de puncte, la 5 puncte de liderul CS Mioveni si la 4 puncte de ocupantele locurilor 2 si 3, Petrolul Ploiesti si Vointa Sibiu. De remarcat insa, ca Petrolul are un meci mai putin disputat, astfel ca misiunea baietilor lui Adrian Falub in lupta pentru promovare este cu adevarat dificila. Pe langa ecartul mare de puncte, iesenii au si dezavantajul faptului ca inaintea lor sunt mai bine clasate macar 4 echipe puternice si cu sanse reale de promovare (Mioveniul, Sibiul, Petrolul si Bihorul), in timp ce ALRO Slatina nu pare sa aiba forta sa promoveze.

Reactii dupa meci

Dupa meci, antrenorul Adrian Falub era constient ca jucatorii sai nu au facut un meci foarte bun, dar i-a felicitat pe baieti pentru daruire. "asa cum am anticipat acest meci a fost unul foarte greu. La Pitesti, gazdele joaca foarte bine, iar adversarilor le este greu sa ia puncte. Am suferit mult, dar baietii au muncit mult si am reusit sa luam trei puncte foarte importante. Trebuie sa avem insa constanta in continuare in joc si sa laum cat mai multe puncte din urmatoarele trei partide, in care practic ne jucam sansa la promovare. Nu va fi usor, pentru ca vom intalni echipele cu care luptam la promovare", a declarat Adrian Falub. In schimb, antrenorul Iordan Ieftimie a declarat in presa locala ca victoria ACSMU Poli Iasi este total nemeritata. "Este incredibil! Am ratat din toate pozitiile, am avut 5 ocazii mari, 3 bare si am pierdut acest meci. Nu-mi vine s acred. Este frustrant sa vezi ca Poli a castigat la Pitesti, desi a avut numai doua ocazii si a inscris de doua ori. Poate ca este si o cauza obiectiva pentru acest esec, ca pana acum nu am jucat pe iarba", a spus Iordan Ieftimie.
Antrenorul ACSMU Poli Iasi, Adrian Falub, a inceput partida din Trivale cu urmatoarea formula: Hutan - Al. Cretu, Panc, Muth, Siminic - M. Florea, Patrascu, Gado (’80 Vlaicu), Cl. Tudor – Lukacs (’68 Herghelegiu), Ghiceanu (’77 Alin Tene).
De partea cealalta, antrenorul FC Arges, Iordan Ieftimie a mizat pe jucatorii: Bolboasa - Voicu, Cotiga, Avramescu, Briceag - A. Popa, Cîrstoiu, Ivanica ('73 Vintila), Boboaca ('73 Deliu) - R. Cîrstea, M. Ion. Meciul a fost arbitrat de braileanul Daniel Deca.