Timisoara revine la 5 puncte de liderul Otelul Galati

26 Februarie 2011
812 Vizualizari | 0 Comentarii
Ianis Zicu

Poli Timisoara a castigat fara prea mari emotii partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, invingand cu 3-1 desi mediesenii au fost cei care au deschis scorul prin Dudita. Goga a restabilit egalitatea iar omul meciullui, Ianis Zicu a stabilit scorul final cu o dubla. Toate golurile au fost marcate in repriza secunda. Meciul a fost unul slab in prima parte, dominat in buna masura de medieseni, care au si ratat singura ocazie mare din primele 4 de minute. In minutul 30, Zarko Markovic a ramas singur cu Pantilimon in careul Timisoarei, dar a sutat previzibil si portarul banatenilor a intervenit salvator.

Repriza secunda a fost mult mai animata. Pulsul meciului a fost dat de golul reusit de Doru Dudita la doar trei minute de la reluare. Scutaru a gresit interventia la minge in careu si l-a lasat pe Dudita singur cu Pantilimon, iar jucatorul Mediasului n-a ratat din centrul careului. Doar sase minute a rezistat avantajul oaspetilor. Dorin Goga a restabilit egalitatea pe tabela in minutul 55 cu un superb sut cu stangul din marginea careului care l-a lasat fara sanse pe portarul Plesca. Dupa alte sapte minute a fost randul mediesenilor sa gafeze in aparare. Ianis Zicu a primit o pasa intr-o pozitie suspecta de offside, a ramas singur cu Plesca si a inscris pe sub portar, ducand Timisoara in avantaj. Cu un sfert de ora inainte de final, Ianis Zicu a reusit dubla, dupa o faza superba a timisorenilor incheiata cu un sut din centrul careului peste Plesca. Dupa acest succes, Timisoara ramane pe locul 2, la 5 puncte (37 de puncte) de liderul Otelul Galati, in timp ce Gaz Metan ocupa locul 6, cu 30 de puncte.