Handbal

UCM Resita s-a calificat in sferturile Cupei Challenge

20 Februarie 2011
767 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa masculina de handbal UCM Resita s-a calificat duminica in sferturile de finala ale Cupei Challenge, chiar daca a fost invinsa pe teren propriu de formatia ucraineana Budivelnik Brovari cu scorul de 31-27 (17-11), in mansa a doua a optimilor. UCM castigase primul joc, desfasurat tot pe teren propriu, aâmbata, cu 33-16. La adapostul avantajului concludent din prima partida, banatenii au evoluat modest, fara concentrare si motivatie, fiind condusi aproape tot meciul. Budivelnik avea avantaj de sase goluri la pauza (17-11), iar in partea secunda avansul a crescut la chiar 7 goluri. Pe final, gazdele au mai redus din diferenta, dar nu s-au putut apropia la mai putin de doua goluri (26-28, min. 56).

Au evoluat echipele:
UCM:
Cristian Ionescu, Cristian Antonaru - Florin Cuciula (3 goluri), Roland Czari, Istvan Attila Eros, Marius Grozavescu, Eremia Paraianu (7), Adrian Petrea (8), Alexandru Popovici (1), Razvan Radu, Mihai Rohozneanu (2), Razvan Toma, Adrian Tucanu (4), Alexandru Vulpe (2). Antrenor: Gligore Czari.

Budivelnik: Vladimir Rakitin, Vadim Brajnik, Evgheni Potapciuk - Valentin Anisimov, Andrei Balinski (5), Ruslan Pokotilo (2), Vadim Komarenko, Evgheni Kotelenet (1), Aleksandr Petrov (12), Dmitro Turcenko (5), Aleksandr Tibulevici (4), Evgheni Koprina (1), Stanislav Jukov (1). Antrenor: Aleksandr Andruscenko.