Victorie mare pentru Poli pe terenul Argesului

12 Martie 2011
1526 Vizualizari | 2 Comentarii
adrian falub 2

In etapa 17 a Seriei a II-a, din liga secunda, echipa de fotbal ACSMU Politehnica Iasi a obtinut primul succes in deplasare in acest sezon, invingand cu 2-1 (1-0) pe terenul lui FC Arges.
Intr-o partida dominata de pitesteni, Poli a speculat la maxim cele doua ocazii importante pe care le-a avut si a avut si destula sansa la ocaziile gazdelor. In minutul 7, Poli a deschis scorul, Ghiceanu impingand mingea in plasa din doar 4 metri, la o faza confuza in careul pitestenilor. Chiar daca gazdele au atacat in valuri, tot iesenii au inscris, in minutul 51, prin Lukacs, care l-a lobat pe portarul advers sin 10 metri, dupa o centrare perfecta a lui Gado. Zece minute mai tarziu, pitestenii au revenit in joc. Monel Carstoiu a sutat de la 25 de metro, Hutan a respins in fata, iar M. Ion a reluat simplu in plasa. Baietii lui Adrian Falub au terminat meciul in 10 oameni, dupa ce Muth a fost eliminate in minutul 78 pentru cumul de cartonase galbene. Pana la urma insa, Poli a rezistat sI a obtinut o victorie care da sperante in continuare iesenilor ca vor putea promova chiar la finalul acestui sezon. Etapa viitoare, a 18-a, ACSMU Poli va primi vizita formatiei CS Mioveni, intr-un meci programat sa se dispute vineri, de la ora 19.00, in dealul Copoului.

Antrenorul ACSMU Poli Iasi, Adrian Falub, a inceput partida din Trivale cu urmatoarea formula: Hutan - Al. Cretu, Panc, Muth, Siminic - M. Florea, Patrascu, Gado (’80 Vlaicu), Cl. Tudor – Lukacs (’68 Herghelegiu), Ghiceanu (’77 Alin Tene)

De partea cealalta, antrenorul FC Arges, Iordan Ieftimie a mizat pe jucatorii: Bolboasa - Voicu, Cotiga, Avramescu, Briceag - A. Popa, Cîrstoiu, Ivanica, Boboaca - R. Cîrstea, M. Ion.

Meciul a fost arbitrat de braileanul Daniel Deca.