A inviat campionatul! Steaua se clatina din temelii si nu mai bate pe nimeni in Liga I

14 Aprilie 2015
797 Vizualizari | 1 Comentarii
Dupa ce a fost invinsa acasa de Petrolul Ploiesti, Steaua n-a reusit sa o bata nici pe Astra si-si vede primul loc amenintat serios de ASA Targu Mures. Doar doua puncte au mai ramas între primele doua clasate, dupa egalul, 0-0, de la Giurgiu.

Al doilea meci consecutiv fara victorie pentru Steaua îi mai lasa liderului doar doua puncte avans fata de urmaritoarea sa principala, ASA Targu Mures. Din lotul lui Gâlca nu au facut parte Prepelita si Bourceanu, chiar daca acestia nu au avut probleme medicale. La Giurgiu, oaspetii au reclamat un offside inexistent în debutul partidei, când Adi Popa a fost oprit din cursa spre poarta. Filip a ratat prima ocazie a Stelei, în urma unui corner. Pe finalul reprizei, capitanul Tanase s-a accidentat si a fost înlocuit cu Nicusor Stanciu. Astra a fost mai periculoasa în partea secunda. Fatai a încercat sa profite de erorile lui Tamas si Arlauskis, dar a fost blocat, pentru ca Varela sa respinga in extremis, de pe linia portii, sutul lui Florescu.

De Amorim l-a întins pe Arlauskis, care a respins în corner, înainte ca rezerva Neagu, dar si Iancu, din lovitura libera, sa-si încerce norocul de la distanta, însa si Silviu Lung Jr. a scapat fara gol încasat.
Astra - Steaua s-a terminat 0-0 si campioana bifeaza al doilea meci la rând fara victorie si fara gol marcat, statistica ce coincide cu eliberarea lui Gigi Becali din penitenciar. Patronul Stelei nu a asistat la meciul de la Giurgiu.

In schimb, ASA Targu Mures a castigat derby-ul celor mai în forma echipe din Liga 1, cu CS U Craiova, 2-1, si s-a apropiat la un punct de Steaua. De remarcat reusita de senzatie a lui Zicu, pentru 1-0.
Elevii lui Liviu Ciobotariu continua seria meciurilor fara înfrangere din acest retur. Muresenii au deschis scorul exact înainte de pauza, prin golul din minutul 45 al lui Ianis Zicu. Mijlocasul a marcat cu o superexecutie de la 30 de metri, la care Balgradean nu a avut nici o sansa. În a doua parte, cei de la ASA au mai marcat o data. Ousmane N’Doye a înscris în minutul 66, la doua minute dupa ce a intrat pe teren. Senegalezul l-a învins pe Balgradean cu o lovitura de cap din sase metri. Finalul a fost unul tensionat, dupa ce fostul iesean, Andrei Hergelegiu, a redus din diferenta în minutul 89, cu un sut de la opt metri.

Hadnagy si-a ingropat propria echipa

Tot in etapa 26 din Liga I, FC Brasov a fost învinsa de FC Botosani, scor 0-1 si "stegarii" si-au complicat rau viata în prima divizie. Partida s-a jucat pe contre si înca din start se putea vedea cum exista un echilibru aproape perfect între cele doua formatii. Moldovenii au avut în debutul partidei un corner executat bine de Croitoru, dar mingea cazuta în careu n-a putut fi fructificata de Paul Batin. Partea a doua a meciului a avut parte de o ocazie imensa a brasovenilor. În minutul 65, Novakovici n-a putut relua cu capul din 6 metri. Dupa alte sase minute, Constantinescu i-a asezat pe tava o minge lui tîru, acesta a trimis pe lînga portarul Curileac, dar Ngadeu a intervenit si a scos balonul de pe linia portii.

Schimbarea facuta în minutul 77 de Leo Grozavu, cand l-a înlocuit pe Roussel cu Hadnagy a adus si fericirea în Moldova. Fostul fotbalist al Brasovului a dat lovitura de gratie în minutul 81, dupa ce s-a infiltrat bine între doi adversari si a reluat cu capul în poarta o centrare venita de pe partea dreapta. Attila Hadnagy a jucat la Brasov între sezoanele 2007-2013.  Botosanenii au urcat dupa aceasta etapa pe locul 7, cu 37 de puncte, însa cu un meci peste Viitorul, care are 35 de puncte.

Tot sambata, Dinamo a învins Rapid 2-0 în ultimul meci al zilei si a pus capat unei serii negre. Dupa patru etape în care nu au marcat,"cainii" au deschis repede scorul, dupa doar doua minute. Marius Niculae a centrat puternic în careu, Bornescu a iesit pe langa minge, iar fundas Cmovs si-a introdus mingea în proprie poarta. Rapidistii au jucat bine dupa autogol si au avut cateva ocazii prin capitanul Cristi Sapunaru, dar nu au reusit sa marcheze. În a doua repriza, tot dinamovistii au marcat. Bogdan Gavrila a profitat de o eroare a lui Mircea Bornescu si a stabilit scorul final cu un sut din 7 metri. Dupa aceasta victorie, Dinamo acumuleaza 39 de puncte si se apropie la 2 puncte de locul 4, ocupat de Astra. Rapid ramane pe locul 15, cu 22 de puncte si risca sa fie depasita de Ceahlaul si CFR Cluj.