A invins fotbalul spectacol: Barcelona, in finala UEFA Champions League

3 Mai 2011
1518 Vizualizari | 0 Comentarii
Pedro si David Villa

FC Barcelona s-a calificat marti seara in finala Ligii Campionilor la fotbal, dupa ce remizat cu marea rivala Real Madrid, scor 1-1 (0-0), pe teren propriu, in mansa secunda a semifinalelor.
Invingatoare cu 2-0 pe “Santiago Berbanbeu”, Barca a deschis scorul in fata propriilor suporteri prin golul marcat de Pedro Rodriguez (54), dar brazilianul Marcelo (64) a restabilit egalitatea.

Prima repriza a fost controlata categoric de catalani, care au avut un joc de posesie remarcabil (69% fata de 31%) si doar portarul Casillas s-a opus deschiderii scorului, la ocaziile lui Busquets (22), Messi (32, 37) si Villa (34).
Inaintea fluierului de start al reprizei secunde, un suporter a patruns pe teren si a parut ca incearca sa ajunga la Cristiano Ronaldo, insa a fost reţinut de forţele de ordine.

Real a marcat un gol în min. 47, prin Gonzalo Higuain, dar a fost anulat corect pentru un fault evident în atac al lui Ronaldo la Mascherano. Barca a deschis scorul în min. 54, prin Pedro, care l-a executat pe Casillas dupa o pasa geniala a lui Iniesta. Doar zece minute au condus gazdele, Real egalând prin Marcelo (64), care a reluat în plasă mingea centrata de Di Maria, dupa ce argentinianul trimisese în bara in prima faza. Echipa lui Guardiola nu a mai repetat jocul bun din prima repriză, dar a blocat bine încercările ofensive ale madrilenilor.

Finalul partidei a adus revenirea pe gazon a francezului Abidal, operat de tumoare la ficat cu ceva timp în urmă.
In finala, Barcelona va întâlni probabil pe Manchester United, care a castigat cu 2-0 în prima mansa cu Schalke 04, în deplasare. Finala competitiei va avea loc Londra, pe Wembley, in data de 28 mai.