ACSMU Poli a smuls un punct Petrolului

23 Aprilie 2011
905 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Poli Iasi 1 1 Small

In etapa 23 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal, ACSMU Poli Iasi a smuls un punct pe terenul liderului Petrolul Ploiesti, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Catarama, in minutul 74, dar cu 6 minute inainte de final, Ghiceanu a egalat, iar Petrolul a pierdut primele puncte pe teren propriu in acest sezon. Iesenii, cu foarte multe absente, au rezistat in primele 45 de minute fara sa primeasca gol, dar pe teren a existat o singura echipa, cea a lui Valeriu Rachita. Prahovenii au ratat cateva bune ocazii de a deschide scorul prin Buhaescu, Oprita sau Duru, dar la pauza, scorul este egal 0-0. De partea cealalta, trupa lui Adrian Falub se apara exact, nu a avut nici o ocazie de gol si a incasat trei cartonase galbene prin Cretu, Marin si Ghiceanu. Dupa pauza, presiunea prahovenilor s-a intetit, iar in minutul 59, Buhaescu a scapat singur cu Alexeev, dar nu l-a putut invinge pe portarul iesenilor. Dupa alte 15 minute, Oprita a centrat de pe dreapta la prima bara, iar Victoras Catarama a prelungit mingea la coltul lung, aducand bcuria la Strejnic, acolo unde-si disputa prahovenii meciurile de pe teren propriu. Doar 10 minute au condus insa petrolistii, pentru ca in minutul 84, Pompiliu Stoica a cazut de langa Bogdan Ghiceanu, iar varful adus de la Botosani, a sutat la coltul lung, fara sperante pentru Zimmerman. Petrolul s-a aruncat in atac, Oprita a mai ratat doua bune ocazii de a inscrie, dar pana la urma, ACSMU Poli a smuls un egal de moral, chiar pe terenul liderului. Chiar daca a pierdut 2 puncte acasa (iesenii au reusit sa le smulga prahovenilor nu mai putin de 4 puncte), Petrolul ramane pe locul intai, cu 44 de puncte, in timp ce ACSMU Poli ocupa locul 6, cu 34 de puncte. Etapa viitoare, sambata, Poli Iasi nu va juca pentru ca Lupeniul s-a retras din campionat, astfel ca iesenii vor disputa urmatorul meci, abia miercuri, 4 mai, acasa cu Gaz Metan CFR Craiova.

Petrolul: Zimmermann - Carja, Ljubinkovic (cpt), Plecanciuc, P. Stoica – Duru (’46 Catarama), Benga - Oprita, BuhusI (’63 Garleanu), Fl. Dumitru - Buhaescu (’80 Cr. Vlad).
Rezerve: Campar, M. Tudor, Cuciula, Cr. Vlad, Catarama, Garleanu, C. Stoica
Antrenor: Valeriu Rachita

ACSMU Poli: Alexeev - Al. Cretu, Muth, Avramia, Simic – Herghelegiu (’85 Liuba), Cl. Tudor, Fl. Patrascu, M. Florea - Ghiceanu, Al. Marin (’63 M. Tanasa).
Rezerve: Hutan, M. Stoica, Ad. Drida, A. Tene, Liuba, Kamara, Tanasa
Antrenor: Adrian Falub