ACSMU Poli Iasi a castigat spectaculos la Deva

9 Aprilie 2011
2100 Vizualizari | 1 Comentarii
Cu un lot remaniat, echipa de fotbal ACSMU Politehnica Iasi a invins in deplasare pe Muresul Deva, cu scorul de 3-2 (1-1). Iesenii au inceput slab meciul, iar in minutul 3, Muth l-a faultat in careu pe Melcea, arbitrul Dragos Teodor a acordat penalty, iar Borza a facut 1-0.

Dupa jumatate de ora de joc, Herghelegiu a centrat de pe partea stanga, in fata portii, iar Kamara a reluat simplu din 4 metri si a egalat scorul pe tabela de marcaj. In repriza a doua, devenii s-au aruncat in atac, dar Poli a facut un meci inteligent sI exact in aparare si a replicat pe contraatac. La 9 minute de la reluarea jocului, Cl. Tudor a miscat mingea pentru Ghiceanu, la o lovitura libera de pe 20 de metri, iar jucatorul adus de la Botosani a inscris cu un sut frumos in dreapta portarului. Iarasi s-au aruncat gazdele in atac, dar tot baietii lui Adrian Falub au punctat pe contraatac, in minutul 81, cand acelasi Ghiceanu a inscris pentru 3-1, impingand in plasa din 8 metri, o minge respinsa de portarul Muresului Deva. Pana la urma, au mai inscris si devenii o data prin Dirvaru, in ultimul minut al prelungirilor, dar Poli a castigat cu 3-2 si mai are de doi bani speranta la promovarea in Liga I. Etapa viitoare, sambata, 16 aprilie, ACSMU Poli IasI va juca acasa cu formatia CSM Ramnicu Valcea.

Muresul Deva: D. Pîrvu - Al. Petresc, Dosan, Perde, I. Cîmpean - Furdean, Satmar (cpt.), C.Suru, Borza - Melcea, Dîrvaru
Rezerve: Lipitor, Bogman, Al. Dan, Golgut, R. Stan, Oct. Dragan, T. Coca. Antrenor: Constantin Olariu