ACSMU Poli nu are fata de Liga I - FOTO

4 Aprilie 2011
2549 Vizualizari | 0 Comentarii
Poli Iasi FC Bihor 0 2
• ACSMU Poli Iasi - FC Bihor Oradea 0-2 (0-0), in etapa 20 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal • Iesenii au pierdut al doilea joc consecutiv si au iesit total din cursa pentru Liga I • Markus a marcat doua goluri in actul secund si Poli ramane pe locul 6 in Seria a II-a • "Obiectivul echipei ramane in continuare cel stabilit atunci cand am preluat echipa, formarea unei echipe competitive, care sa se bata pentru promovare in campionatul urmator", a declarat Adrian Falub • Etapa viitoare, Poli joaca in deplasare, la Muresul Deva

Doua esecuri in cinci zile au fost suficiente pentru ca ACSMU Poli Iasi sa iasa definitiv din cursa pentru promovarea in Liga I de fotbal. Dupa infrangerea la scor de la Slatina, de la mijlocul saptamanii trecute (scor 0-3), iesenii au pierdut si derby-ul cu FC Bihor, scor 0-2, si au ajuns la 9 puncte de liderul din Oradea. In fata a aproximativ 1.500 spectatori, baietii lui Adrian Falub au jucat mai bine in prima repriza, in care si-au creat si cateva ocazii de a deschide scorul.
In minutul 2, Lukacs trimite cu capul spre poarta, din pozitie buna, dar portarul Pogacsics a prins fara probleme. Trei minute mai tarziu, Muth ar fi putut fi eliminat pentru un fault in postura de ultim aparator, dar arbitrul Comanescu a dictat doar avertisment. Chis a executat lovitura in zid si, din acest moment, iesenii au condus jocul. Dupa 32 minute de la primul fluier, Florea a executat o lovitura libera de pe dreapta, oradenii au balbait mingea in careu, dar Lukacs nu a reusit sa impinga mingea in poarta. Pana la final, Claudiu Tudor a mai incercat doua suturi de la distanta, dar la pauza, cele doua echipe au intrat la egalitate la vestiare, scor 0-0.
Dupa pauza, gazdele au cazut, iar la 10 minute de la reluare, Markus a deschis scorul, impingand cu capul in poarta, din 6 metri, o minge centrata perfect de pe partea dreapta. Iesenii au resimtit socul si nu au mai legat nimic. In minutul 60, Ghiceanu a sutat de la 16 metri, alaturi, in timp ce Bihorul a trecut in doua randuri pe langa golul secund, dar Florin Pop ('65 si '73) a tras putin alaturi de la marginea careului mare. Pana la urma, acelasi Markus a facut 2-0, dupa o lovitura de cap din 6 metri, respinsa de portarul Hutan, dar tot pana la jucatorul oradean, care a reusit dubla. La acest scor, Bihorul, o echipa care nu are, totusi, fata de prima liga, a tinut bine de minge, iar ACSMU Poli si-a mai creat o singura ocazie, prin varful Alexandru Marin, care in minutul 82 nu l-a putut invinge pe portarul advers din doar 6 metri. Astfel, Poli a pierdut al doilea meci consecutiv in 2011, iar promovarea ramane un vis.
Trupa lui Falub a ajuns pe locul 6 in clasamentul Ligii a II-a si este la 9 puncte de liderul FC Bihor si la 7 puncte de ocupantele locurilor 2-3, Petrolul Ploiesti si Vointa Sibiu (ploiestenii au si un meci mai putin disputat).

Declaratii la cald

La finalul partidei, antrenorul iesenilor, Adrian Falub, a admis ca echipa sa pastreaza doar sanse teoretice de promovare, punctand ca obiectivul este formarea unei echipe competitive, care sa atace promovarea in sezonul urmator. "Am facut un meci slab astazi si am pierdut in urma unor greseli nepermise in aparare. Oaspetii au marcat la singurele ocazii pe care le-au avut, speculand erorile noastre. Din pacate, sansele noastre de a promova s-au redus simtitor, dar obiectivul echipei ramane in continuare cel stabilit atunci cand am preluat echipa, formarea unei echipe competitive, care sa se bata pentru promovare in campionatul urmator", a declarat Adrian Falub.
De partea cealalta, antrenorul lui FC Bihor, Gheorghe Ghit, a afirmat, la finalul partidei de la Iasi, ca atuurile echipei sale sunt tineretea jucatorilor si dorinta lor de afirmare. "Am intalnit o echipa buna, solida, o pretendenta la promovare, ca si noi, iar succesul este cu atat mai important. Am jucat bine si am obtinut trei puncte foarte importante. Atuurile noastre cred ca sunt pregatirea fizica buna si tineretea jucatorilor, dorinta lor de afirmare, iar aceste victorii le sporesc increderea ca pot evolua pe prima scena in sezonul viitor. Nu ma gandesc la celelalte echipe, important este ca noi sa ne facem jocul si sa castigam cat mai multe puncte. Echipa creste de la meci la meci, joaca tot mai bine si speram sa urcam in Liga I. In opinia mea, principalele noastre contracandidate la promovare sunt Dacia Mioveni si Petrolul Ploiesti", a spus Gheorghe Ghit.