ACSMU Poli si-a luat gandul de la promovare

31 Martie 2011
1669 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Falub a incasat cea mai severa infrangere pe banca tehnica a Politehnicii
• ALRO Slatina - ACSMU Politehnica Iasi 3-0 (1-0), intr-un meci din etapa 19 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal • Meciul a fost unul la discretia slatinenilor, care au marcat de trei ori si au mai ratat cateva ocazii uriase • Dupa acest esec, Poli coboara pe locul 6 in clasament si pare iesita din cursa pentru promovare • Fotbalistii ieseni au ajuns aseara in Iasi, cu avionul de la Bucuresti • Duminica, la ora 12.00, gruparea din Copou va primi vizita echipei FC Bihor

Adio promovare pentru Poli! Fotbalistii ieseni au pierdut lamentabil la Slatina, in fata echipei ALRO, scor 0-3 (0-1) si au iesit, pentru moment, din cursa pentru promovarea in Liga I. Jucatorii lui Adrian Falub au fost condusi inca din minutul 3 si, chiar daca au ratat cateva ocazii in repriza secunda, au terminat meciul in genunchi, fiind invinsi de olteni cu scorul de 3-0. In urma acestui esec, total neasteptat, ACSMU Poli a facut rocada în clasament cu adversarul de ieri, iesenii, cu cele 30 puncte acumulate în 19 etape, clasându-se pe locul 6, in timp ce oltenii, cu 31 puncte, urca pe locul cinci. Meciul a fost unul la discretia lui ALRO.
Fotbalistii lui Corneliu Papura au început în forta si au deschis scorul din minutul 3, prin Precup. Dulcea i-a pasat în careu lui Precup, care a reluat din alunecare si l-a învins pe Hutan, din coltul careului de 6 metri. Cu un pressing sufocant, tot gazdele au fost mai periculoase in startul meciului, iar in minutul 11, Dulcea a sutat frumos de la 18 metri, iar Hutan si-a salvat echipa de la primirea înca a unui gol, respingând în corner. Dupa alte 8 minute, ALRO rateaza din nou golul doi. Precup i-a pasat, de pe partea stânga, în careu, lui Ene, care a tras de la 10 metri. Hutan a respins în fata pâna la Ene, atacantul trimitând cu capul putin pe lânga bara, desi poarta era goala. Pana la finalul primelor 45 minute, tot slatinenii au fost mai aproape de golul doi, dar Ene si Ghindeau au ratat ocazii bune de a se desprinde pe tabela.
De partea cealalta, iesenii au jucat foarte slab si, dupa un sut al lui Florea mult pe langa poarta, din lovitura libera, in minutul 38, Lukacs a ratat cea mai mare ocazie a Politehnicii. Atacantul venit de la Astra a tras la un metru de coltul scurt, din pozitie ideala.
Imediat dupa pauza, Falub a facut doua modificari, cu profil clar ofensiv, introducandu-i pe rand in teren pe Tene si Kamara, in locul lui Florea si respectiv Herghelegiu. In minutul 56, Tene a tras peste transversala de la 16 metri, iar ALRO Slatina a reusit sa inscrie de doua ori, in decurs de doar trei minute, si sa inchida, practic, partida. Mai intai, in minutul 57, Ene centreaza de pe partea dreapta, mingea este deviata de un fundas iesean, ajunge la Eduard Stoica, care îl învinge pe Hutan cu un sut de la 14 metri. Trei minute mai tarziu, Dulcea a facut 3-0, cu o lovitura de cap de la 6 metri, mingea venindu-i dintr-o centrare de pe partea stânga. LA 3-0, ACSMU s-a trezit din pumni si a pus presiune pe poarta lui Marinescu, însa timpul si putinele ocazii nu i-au mai permis sa revina pe tabela. Alin Tene ('67 sut de la 14 metri, retinut de portar), Lukacs (blocat de Raducu la marginea careului mare), Claudiu Tudor ('70, sut de la 25 metri pe langa poarta), Drida ('83, sut mult peste poarta de la 18 metri) si Cretu (sut de la 22 metri putin pe langa poarta) nu au reusit sa inscrie nici macar golul de onoare pentru Poli.
Iesenii pierd 0-3 la Slatina si ies, pentru moment macar, din cursa pentru promovarea in Liga I. Baietii lui Adrian Falub au revenit ieri noapte in Iasi, cu avionul de la Bucuresti si vor juca etapa viitoare, duminica (ora 12.00), acasa cu FC Bihor.

Reactii la finalul partidei

Adrian Falub, antrenor ACSMU Poli Iasi: "Slatina a dominat prima repriza, am început repriza a doua cu speranta, dar am primit prea repede golurile. Ei au câstigat meritat. Trebuie sa uitam repede înfrângerea asta, ne asteapta duminica un meci foarte greu cu FC Bihor acasa. Noi aveam un jucator la lot, aveam nevoie de el, am solicitat amânarea meciului în speranta ca-l vom putea folosi. Federatia a pus meciul astazi, în conditiile în care el a jucat 90 minute ieri. I-am cumparat bilet de avion, nu stiu din ce motive nu a fost lasat sa vina, asta este. A contat mult absenta lui, un jucator care pentru noi era important".

Corneliu Papura, antrenor ALRO Slatina: "A fost un meci dificil, împotriva unei echipe foarte bune, foarte solide, important este ca am câstigat cele trei puncte, în urma unui joc bun. Ne-am creat multe situatii de a marca, suntem pe un drum bun. Toti jucatorii de la ALRO sunt importanti, indiferent de numele lor. Sunt îngrijorat de starea lui Vodita, nu stiu ce are, asteptam rezultatele".

ALRO Slatina: Marinescu, Pasare, Kalai, Vodita ('10 Raducu), Ghindeanu, Sergiu Popescu, Quist, Precup, Eduard Stoica ('85 Voicu), Dulcea, Ene ('63 Dumitra). Antrenor: Corneliu Papura.
ACSMU Politehnica Iasi: Hutan - Al. Cretu, Ct. Vlaicu, Panc, Siminic - Ad. Drida, Fl. Patrascu, Cl. Tudor, M. Florea (Alin Tene '46) - Lukacs (Al. Marin '77), Herghelegiu (Kamara '55). Antrenor: Adrian Falub.
Arbitri: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe), Andrei Constantinescu si Valentin Avram (ambii din Bucuresti).