Ajax Amsterdam, umilita in Rusia!

26 August 2016
1113 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipele Rostov, Dinamo Zagreb, FC Copenhaga si Borussia Moenchengladbach s-au calificat, miercuri, în grupele Ligii Campionilor la fotbal, dupa meciurile din mansa secunda a play-off-ului.
Rostov a surclasat-o pe Ajax Amsterdam cu 4-1, dupa 1-1 în tur, în timp ce Borussia Moenchengladbach a facut scor cu Young Boys Berna, 6-1. Pentru Borussia au reusit triple Thorgan Hazard si Raffael.

Dinamo Zagreb, cu fundasul român Alexandru Matel pe banca de rezerve, a reusit o calificare dramatica, dupa ce a învins-o în deplasare pe Red Bull Salzburg cu 2-1, în prelungiri. Dinamo, dupa 1-1 la Zagreb, a fost condusa cu 1-0 din min. 33, dupa golul lui Valentino Lazaro. Junior Fernandes a trimis meciul în prelungiri, prin golul înscris pe finalul timpului regulamentar (87), iar El Arabi Soudani a reusit golul decisiv în prelungiri (95).

FC Copenhaga a remizat în deplasare cu APOEL Nicosia, 1-1, dupa ce câstigase la limita în tur, 1-0. Pieros Sotiriou (69) a înscris pentru ciprioti, dar danezii au dat lovitura pe final, prin golul lui Federico Santander (86).

Rezultate:

Marti 23 august
Viktoria Plzen (Cehia) - (+) Ludogoret Razgrad (Bulgaria) 2-2
Au marcat: Michal Duris 7, Ales Mateju 64, Virgil Misidjan 17, Claudiu Keseru 90+5.
În tur: 0-2.

Hapoel Beer Sheva (Israel) - (+) Celtic Glasgow (Scotia) 2-0
Au marcat: Ben Sahar 21, Ovidiu Hoban 48.
Maharan Radi (Hapoel) a ratat un penalty în min. 15.
În tur: 2-5.

(+) Legia Varsovia (Polonia) - Dundalk (Irlanda) 1-1
Au marcat: Michal Kucharczyk 90+2, respectiv Robbie Benson 19.
Cartonas rosu: Adam Hlousek (Legia) 67.
În tur: 2-0.

AS Roma (Italia) - (+) FC Porto (Portugalia) 0-3
Au marcat: Felipe 8, Miguel Layun 73, Jesus Corona 75.
Cartonase rosii: Daniele De Rossi 39, Emerson Palmieri 50 (ambii de la AS Roma).
În tur: 1-1.

(+) AS Monaco (Franta) - Villarreal (Spania) 1-0
A marcat: Fabinho 90+1 - penalty.
În tur: 2-1

Miercuri 24 august
APOEL Nicosia (Cipru) - (+) FC Copenhaga (Danemarca) 1-1
Au marcat: Pieros Sotiriou 69, respectiv Federico Santander 86.
În tur: 0-1.

(+) Borussia Moenchengladbach (Germania) - Young Boys Berna (Elvetia) 6-1
Au marcat: Thorgan Hazard 9, 64, 84, Raffael 33, 40, 77, respectiv Yoric Ravet 79.
În tur: 3-1.

(+) Rostov (Rusia) - Ajax Amsterdam (Olanda) 4-1
Au marcat: Sardar Azmoun 34, Aleksandr Erokhin 52, Christian Noboa 60, Dmitri Poloz 66, respectiv Davy Klaassen 84 - penalty.
Cartonas rosu: Fedor Kudriasov (Rostov) 83.

(+) Manchester City (Anglia) - Steaua Bucuresti (România) 1-0
A marcat: Fabian Delph 56.
În tur: 5-0.

FC Red Bull Salzburg (Austria) - (+) Dinamo Zagreb (Croatia) 1-2, dupa prelungiri
Au marcat: Valentino Lazaro 22, respectiv Junior Fernandes 87, El Arabi Soudani 95.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele Ligii Campionilor.