Alina Dumitru, bronz la Paris

5 Februarie 2012
566 Vizualizari | 0 Comentarii
alina dumitru

Judoka Alina Dumitru, campioana olimpică la categoria 48 kg, a ocupat locul 3 la turneul IJF Grand Glam de la Paris-Bercy (Ile de France), după ce a pierdut sambătă, în semifinale, prin yuko, în disputa cu brazilianca Sarah Menezes.

Alina Dumitru le învinsese pe rand pe turkmena Margarita Filipova, olandeza Birgit Ente şi pe franţuzoaica Laeitia Payet, toate prin ippon.

La cat. 52 kg, Andreea Chiţu s-a oprit în turul secund, fiind întrecută de finlandeza Jaana Sundberg (waza ari), după ce trecuse de kazaha Kelbet Nurgazina (ippon).

Corina Căprioriu, cea mai bună judoka a ţării în 2011, a fost întrecută în primul tur la cat. 57 kg de franţuzoaica Helene Receveaux (ippon).

Costel Dănculea (cat. 73 kg) a pierdut în optimi, învins de mongolul Nyam-Ochir Sainjargal (ippon), după ce caştigase la dominicanul Fausto Bivieca şi la americanul Michael Eldred (ippon în ambele cazuri).

Duminică vor intra în competiţie alţi trei romani: Marian Halas (cat. 81 kg), Valentin Radu (cat. 90 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg).

Page time :0.1876 (s) | 34 queries | Mysql time :0.051076 (s)