Alinati-va dorul de Liga I cu Real - Barcelona!

18 Ianuarie 2012
1317 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid Barcelona
Dupa ce anul trecut si-au disputat finala Cupei Spaniei, în actuala stagiune, Real si Barca se vor întâlni mult mai devreme, în "sferturile" competitiei. Avantaj pentru iubitorii fotbalului de înalta clasa, confruntarea din aceasta faza a întrecerii fiind în dubla mansa. Prima este programata in aceasta seara, pe legendarul Santiago Berbabeu (ora 23.00, in direct la Digi Sport 1).

Este al 30-lea "el-clasico" din Cupa Spaniei. Statistica îi este favorabila gruparii blau-grana, care s-a impus în 14 confruntari. Real are 10 victorii, alte 5 partide terminandu-se nedecis. S-au marcat în total 115 goluri ! De când a preluat banca tehnica a madrilenilor, Mourinho are un singur succes contra marii rivale. Nu a fost în 90 de minute, ci în prelungirile finalei Cupei din 2011. Ultimul joc direct a revenit iarasi catalanilor, 3-1 pe Bernabeu, în turul actualei editii de Primera Division.

Totusi, Real traverseaza cea mai fasta perioada din era Mourinho: 25 de victorii în cele 30 de partide oficiale ale sezonului. De asemenea, chiar daca au pierdut derby-ul din tur, "galacticii" sunt instalati destul de confortabil pe prima treapta a ierarhiei din Primera, cu un avans de 5 puncte fata de rivala. În plus, elevii lui Guardiola s-au confruntat cu probleme neasteptat de mari în deplasarile de campionat, unde au obtinut doar 3 victorii în 8 partide!

Contracandidati la titlul de golgheter din Primera, Cr. Ronaldo si Messi vor fi din nou fata in fata. Superstarul lusitan isi va privi de sus adversarul, CR7 fiind liderul zi al clasamentului golgheterilor din Primera. Totusi, în actualul sezon, Messi are mai multe goluri marcate în toate competitiile: 33, în 30 de jocuri, fata de 26, cât are Ronaldo în 27 de partide.