Allegri: “Suntem in primele 8 echipe ale Europei”

7 Martie 2012
594 Vizualizari | 0 Comentarii
Massimiliano Allegri

'Facem parte din cele mai bune opt echipe ale Europei, situaţie în care nu s-a mai aflat echipa noastră de caţiva ani', a declarat Massimiliano Allegri, antrenorul formaţiei AC Milan, la finalul meciului pierdut în faţa englezilor de la Arsenal (3-0), marţi seara, dar care a adus italienilor calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

'Am suferit în prima repriză, mai ales după ce am încasat rapid primul gol. Am fost foarte atenţi mai ales în prima parte a jocului, dar meritul revine lui Arsenal care a jucat cu multă intensitate. In schimb, am făcut o foarte bună repriză secundă. Ei au avut o singură ocazie periculoasă faţă de trei sau patru pentru noi. Din păcate nu am reuşit să le fructificăm. Ştiam că va fi dificil, dar am convingerea că atunci cand toţi jucătorii noştri se vor recupera ne vom prezenta mult mai bine', a adăugat tehnicianul milanez.

AC Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, chiar dacă a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0), marţi seara, de Arsenal Londra, pe ''Emirates stadium'', în manşa a doua a optimilor.