Am castigat o repriza, dar insuficient

29 August 2016
861 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo Bucuresti a învins, sâmbata, CS Politehnica Iasi cu scorul de 28-17 (25-3), în ultimul meci al etapei a 5-a din SuperLiga CEC Bank la rugby, disputat pe stadionul din Complexul sportiv "Stefan cel Mare".
A fost o partida dominata în mare parte de gazde, în special în primele 40 de minute, care au reusit trei eseuri, pe fondul unui joc plin de greseli al echipei vizitatoare cu precadere în mitanul întâi.

În prima repriza, chiar daca moldovenii au atacat mai mult încercând sa-si preseze adversarul, ei au fost tributari propriei indiscipline în joc si unor erori individuale, nereusind decât 3 puncte, dintr-o lovitura de penalitate executata de Marian Morosan.

În schimb, dinamovistii au izbutit trei eseuri, prin Holoia Feofaaki si Simote Liueli, cel de-al treilea eseu fiind unul de penalitate venit în finalul primei parti, în urma unor greseli succesive facute de defensiva ieseana. Doua dintre încercari au fost transformate, marcatori fiind Tudorel Bratu, respectiv Simote Liueli, aceiasi jucatori concretizând si câte o lovitura de pedeapsa.

Partea a doua a jocului a fost una mai echilibrata, rugbystii lui Poli încercând sa revina în joc si reusind chiar doua eseuri, prin Atelea Moa si Florin Curcan, ambele transformate de Daniel Plai, insuficient însa pentru a întoarce rezultatul. Dinamo a mai punctat doar prin Simote Liueli care a concretizat o lovitura de penalitate.

Niciuna dintre echipe nu a reusit sa-si adjudece punctul bonus, însa victoria permite alb-rosilor sa urce pe locul 4 în clasament, devansându-i pe moldoveni.

În etapa urmatoare, Poli Iasi va sta, în timp ce Dinamo va avea o deplasare infernala, pe malul Begai, unde va da piept cu campioana Timisoara Saracens.

Timisoara, victorie categorica la Cluj

Campioana României la rugby, Timisoara Saracens, s-a impus în deplasare, sâmbata, în fata lui U Cluj, cu scorul de 51-11 (15-6), într-un meci contând pentru etapa a 5-a a SuperLigii CEC Bank, meci în care s-au înscris 9 eseuri. Banatenii au dominat autoritar partida, în special în partea a doua a jocului, reusind sa obtina si punctul bonus ofensiv.

La pauza scorul a fost 15-6 pentru "sarazini", care au punctat prin eseurile lui Marian Gorcioaia, Gabriel Conache si Randall Morrison, transformarile fiind însa ratate de Valentin Calafeteanu. Gazdele au pus puncte prin fructificarea a doua lovituri de penalitate prin Ovidiu Melniciuc.

Partea a doua a jocului a fost la discretia timisorenilor, net superiori la toate capitolele, care au mai reusit înca 5 încercari, prin Randall Morrison, Dorin Lazar, Marius Simionescu si Ikamanu Kefu (2), patru fiind transformate de Gabi Conache, acesta din urma fructificând si o lovitura de penalitate, în timp ce gazdele au izbutit eseul de onoare prin Moala Leimoni, netransformat însa.
În urma acestui rezultat, Timisoara Saracens urca pe pozitia secunda în clasament, în urma Stelei, lidera la zi, trimitând pe locul 3 pe CSM Stiinta Baia Mare.