Am luat un punct, dar am uitat sa marcam!

27 August 2016
1546 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSM Poli Iasi a remizat alb pe terenu Concordiei Chiajna, aseara, in debutul etapei a VI-a a Ligii I • Iesenii nu au marcat niciun gol in ultimele patru meciuri oficiale • In urma acestui rezultat, CSM Poli ocupa locul 5 in Liga I, cu 8 puncte

CSM Politehnica Iasi a bifat, aseara, a doua remiza alba consecutiva in campionat, 0-0 pe terenul Chiajnei si si-a indeplinit doar pe jumatate obiectivul propus pentru meciul cu Concordia, mentinerea intacta a portii. Trupa lui Nicolo Napoli nu a primit gol al doilea meci la rand, dar continua sa pacatuiasca la finalizare. Dincolo de punctul scos in deplasare, trebuie subliniat faptul ca echipa din Copou a ajuns la noua reprize consecutive fara gol marcat (patru meciuri si a doua repriza a meciului de la Tg. Mures), iar aceasta serie de ineficacitate ar trebui sa dea de gandit serios conducerii tehnice si jucatorilor.

Cate o ocazie clara de ambele parti

Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta, "capul" lui Pena din minutul 6, retinut de Grahovac, fiind singura faza notabila. La cealalta poarta, doar Andrei Cristea a creat ceva emotii in finalul primei reprize, dar sutul sau dintr-o lovitura libera a fost retinut de Balgradean.

Repriza secunda a debutat cu o mare sansa de gol ratata de Andrei Cristea (min. 49). Golgeterul Iasului a scapat singur in partea dreapta, dar a intrat in unghi si a sutat peste poarta. CSM Poli a mai tras de doua ori slab la poarta prin Tiganasu (64) si Stefanescu (72), dar ultima faza notabila i-a avut in centrul atentiei pe doi fosti campioni cu Otelul.

In minutul 89, Pena s-a inaltat frumos la cinci metri de poarta ieseana si a trimis cu capul, plasat, la radacina barei, dar Grahovac a reusit sa respinga cu o parada spectaculoasa.

S-a incheiat 0-0, un egal echitabil, care a parut sa multumeasca ambele formatii, desi Iasul ar fi putut forta ceva mai mult victoria pe tereul unei echipe totusi modeste, daca vrea sa aiba alura unei echipe cu pretentii la play-off. Si atitudinea antrenorului Nicolo Napoli a indus starea de suficienta, tehnicianul iesenilor efectuand o singura schimbare (Piccioni cu Cristea pe final), desi mai avea solutii ofensive pe banca.

Mai ciudat este faptul ca antrenorul italian s-a plans la final ca atacantul Dan Roman este accidentat, dar chiar si in aceste conditii tanarul Alex Boiciuc a fost lasat acasa!
În urma acestui rezultat, CSM Iasi ramane in partea superioara a clasamentului, fiind pe locul 5, cu 8 puncte.

Nicolo Napoli: "Avem putine ocazii, si cand ajungem acolo gresim"

Antrenorul Nicolo Napoli a admis ca echipa sa traverseaza un moment de criza in ceea ce riveste eficacitatea si a incercat sa explice aceasta serie de patru meciuri fara gol marcat. "Avem mai putine ocazii decat inainte, iar cand ajungem in fata portii, gresim. Mai avem nevoie de un atacant. Avem timp in pauza competitionala sa remediem problemele", a spus Napoli la final.

Concordia Chiajna - CSM Politehnica Iasi 0-0

Formatii:
Concordia Chiajna: Balgradean - Feussi, A. Albu, Melinte, Mamele - Bucurica, Buleica, Gradinaru, N. Rosu (Serediuc 65') - M. Cristescu, Pena. Antrenor: Emil Sandoi.

CSM Politehnica Iasi: Grahovac - I. Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Tiganasu, V. Gheorghe, A. Stefanescu - L. Bole, A. Cristea (Piccioni 90'). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonase galbene: Feussi 75' / Voicu 45+1', Ciuca 47', Tiganasu 58', Pena 86'

Arbitri: Bîrsan Marcel (Bucuresti), Marinescu Vasile (Bucuresti), Bobe Ionut Marius (Videle); rezerva: Calin Iulian (Stefanesti).