Am ratat o sansa importanta! CSMS a scos doar o remiza cu Timisoara - GALERIE FOTO

19 Aprilie 2016
1164 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi avea o sansa importanta sa se desprinda in fruntea play-out-ului si sa faca un pas important spre o calificare istorica in cupele europene. Din pacate insa, nici cei aproape 10.000 de oameni din tribune, nici linistea financiara si nici gazonul bun nu au putut sa incline balanta in favoarea trupei lui Nicolo Napoli. CSMS Iasi a scos doar o remiza, 0-0 acasa cu Timisoara si diferenta fata de CSU Craiova este de doar 2 puncte. Un meci care a avut de toate, actiuni de poarta, un ritm bun, chiar si o eliminare.

A lipsit doar golul din peisaj, mingea incapatanandu-se sa nu treaca linia portii. CSMS Iasi a dominat teritorial prima repriza, dar cea mai mare ocazie a apartinut oaspetilor in urma unui corner. Fara om in marcaj, Bocsan apare in sase metri in minutul 41 si reia cu capul pe langa poarta. Banatenii au pus mai multa presiune in debutul partii secunde si Cristea a fost aproape de un autogol in minutul 51. Deviere cu capul putin pe langa propria poarta.

Mare ocazie a gazdelor prin Ciuca in minutul 62. Reluare cu capul a acestuia pe langa poarta din sase metri in urma unui corner cu minge prelungita de Cristea. Echilibrul partidei s-a rupt in minutul 70, dupa ce Enescu a vazut rosu direct pentru o interventie asupra lui Hernandez. O intrare dura si un rosu cat se poate de meritat. Omul mai putin pe teren nu s-a vazut in jocul echipei lui Nicolo Napoli. Foarte bine pozitionati in teren, iesenii au cautat golul victoriei ratand doua sanse pana la final, prin Onduku si Ciuca. Ocazia lui Onduku din minutul 78 este una insa incredibila. Jucatorul iesenilor a luftat din 6 metri, desi era singur si in pozitie centrala si nu ar fi trebuit decat sa impinga balonul in plasa.

CSMS Iasi ramane pe primul loc in playout, cu 28 puncte, urmata de CFR Cluj si CSU Craiova, fiecare cu 26 puncte. ACS Poli Timisoara ramane pe locul sapte, penultimul, cu 19 puncte, la doua puncte de salvare. Etapa viitoare, duminica, CSMS Iasi va juca in deplasare la CFR Cluj, poate cea mai in forma echipa din play-out.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Am jucat de 3 ori cu Timisoara si am facut 3 egaluri. A fost un meci de lupta, cu putine realizari in prima repriza. Dupa pauza, am atacat mai mult si chiar daca am ramas cu un jucator mai putin, am avut mai multe ocazii de a castiga partida. Pana la urma, este bun si acest punct, care ne tine pe locul 7, la 2 puncte de Craiova. A fost o presiune mare pe noi inaintea meciului, dar pana la urma e bun un egal. Se putea mai mult. Mergem insa inainte si ne pregatim pentru jocul de duminica la CFR Cluj. Nu am fost multumit de Andrei Cristea in prima repriza, nu mi-a placut cum a inceput nici dupa pauza si de asta l-am schimbat in repriza secunda”.

Petre Grigoras, antrenor Poli Timisoara: ”Un punct este foarte bun, dar nu este suficient. E bine ca am reusit sa legam 2 meciuri bune. Iasul este o echipa foarte grea, foarte solida. Suntem 2 echipe cu stari de spirit diferite. Iasul este pe val, aproape de a castiga play-out-ul, in timp ce noi suntem la retrogradare. Au fost ocazii de ambele parti, un joc echilibrat. Era chiar dezastru sa fi luat bataie, desi am jucat in superioritate numerica. Pacat, o victorie ne-ar fi adus la egalitate cu celelalte echipe cu care ne vom lupta pentru evitarea retrogradarii”

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Ciuca, Frasinescu, Tiganasu– Bole ('46 Onduku), Mitic, Enescu, Llullaku – Cristea ('62 Piccioni), Golubovic ('77 Cretu) Antrenor: Nicolo Napoli

Poli Timisoara: Strauss – Scutaru ('66 Belu), Bocsan, Cânu ('77 - Torres), D. Popescu – Jenkins, Suarez ('46 Elek) – Barbut, Nimely, Hernandez  – Goga. Antrenor: Petre Grigoras.

Arbitri: Istvan Kovacs – Vladimir Urzica, Mircea Orbulet

Cartonase galbene: Cristea / Bocsan, Hernandez, Belu, Goga, Nimely

Cartonas rosu: Enescu.