Amorim: "Avem prima sansa la calificare"

5 Aprilie 2012
877 Vizualizari | 0 Comentarii
Eduarda Amorim
Brazilianca Eduarda Amorim, autoare a 11 goluri pentru Gyor în meciul tur cu Oltchim Ramnicu Valcea din semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin (31-35), susţine că echipa maghiară are şanse mari să recupereze deficitul de 4 goluri şi să obţină calificarea în finală.

''Cred că avem şanse mari de a ajunge în finală. Dacă ne vom menţine concentrarea să dăm totul pe durata a 60 de minute, vom fi capabile să le batem la mai mult de 4 goluri. La asemenea meciuri de înalt nivel, există întotdeauna presiune, dar noi ne-am pregătit foarte bine pentru acest duel. Mă simt încrezătoare pentru această confruntare'', a declarat Amorim pentru site-ul EHF.

Brazilianca aprecia că în meciul tur, echipa sa şi-a pierdut concentrarea, dar în final a ştiut să limiteze diferenţa de scor. Gyor a condus cu 17-13 la pauză, dar a pierdut în final cu 31-351, după o repriză de excepţie a campioanei Romaniei: ''Ne-am pierdut concentrarea şi am făcut greşeli care s-au transformat în multe contraatacuri pentru echipa gazdă. Dar, în general, a fost un rezultat pozitiv pentru noi. Spre final am revenit cu o evoluţie bună şi am redus diferenţa pe tabelă. Chiar dacă Oltchim e o echipă mare, am arătat că putem juca foarte bine împotriva lor''.

Interul stanga de la Gyor speră că arena de la Veszprem, mai mare decat sala de la Gyor, le va avantaja pe gazde. ''Cred că este un mare avantaj că jucăm la Veszprem, unde va fi o atmosferă deosebită pentru noi. Am avut un sentiment plăcut să ne antrenăm acolo în această săptămană''.

Amorim a adăugat că un succes în Liga Campionilor ar fi un vis devenit realitate, atat pentru jucătoare cat şi pentru fani: ''Am avut un sezon foarte bun şi sper ca în sfarşit să aducem trofeul la clubul nostru şi la fanii noştri verzi-albi. Ar însemna mult - un vis devenit realitate''.

Meciul retur dintre Gyor şi Oltchim Ramnicu Valcea are loc sambătă la Veszprem de la ora 17,00 (ora Romaniei).