3 Ianuarie 2012
1025 Vizualizari | 0 Comentarii
fotbal anglia
• Manchester United si Chelsea au pierdut pe teren propriu, iar liderul Manchester City a fost invins la Sunderland in ultimele secunde

Etapa de Anul Nou, a 19-a din Premier League, a fost una de cosmar pentru granzii Angliei. Duminica, in chiar prima zi din 2012, liderul Manchester City a pierdut pe terenul lui Sunderland cu scorul de 0-1, unicul gol fiind marcat in prelungiri de sud-coreeanul Ji Dong-Won, in minutul 93. Jucatorul asiatic a fost gasit de Sessegnon la limita offside-ului, dupa care a preluat si a marcat in poarta goala, nu inainte de a-l dribla chiar si pe goalkeeper-ul Joe Hart.
Pana la reusita gazdelor din minutul 90+3 meciul a fost dominat autoritar de jucatorii pregatiti de Roberto Mancini.  City a avut si doua bare, ultima in minutul 88 cand transversala s-a opus la reluarea lui Richards, dupa ce intr-o prima faza Silva nu l-a putut invinge pe portarul Mignolet.
Costel Pantilimon a fost rezerva la Manchester City, echipa care ramane la sefia clasamentului din Premier League si dupa aceasta runda cu numarul 19.
"Cetatenii" nu au reusit sa profite insa de infrangerea rivalilor de la Manchester United, 2-3, sambata pe propriul teren cu Blackburn. Tot pe teren propriu a cedat si Chelsea, dar in fata lui Aston Villa, scor 1-3.
Interesant este faptul ca runda a 19-a din Premier League s-a intins pe durata a doi ani. Etapa a inceput vineri, 30 ianuarie 2011, a continuat sambata si s-a incheiat duminica, in prima zi dupa Revelion.
Premier League nu are pauza nici dupa Revelion. Abia încheiate pe 1 ianuarie meciurile etapei a 19-a, campionatul de fotbal al Angliei continua cu runda a 20-a, aseara fiind programate primele meciuri.

Sunderland - Manchester City 1-0
In clasament, dupa 19 etape, conduce Manchester City, cu 45 puncte, urmata de Manchester United - 45 puncte si Tottenham - 39 puncte etc.

Page time :0.1430 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012651 (s)