Andrei Cristea, eroul lui Karlsruher

16 Mai 2011
697 Vizualizari | 0 Comentarii
Andrei Cristea
Atacantul român Andrei Cristea a marcat doua goluri pentru formatia Karlsruher SC, salvând-o practic de la retrogradarea în liga a treia germana de fotbal. În ultima etapa din 2. Bundesliga, Karlsruhe a învins cu scorul de 3-2 pe Union Berlin, prin golurile marcate de Cristea (3, 60) si Buckley (60), respectiv Mosquera (15) si Mattuschka (86).
Cristea a jucat titular, a primit un cartonas galben si a fost schimbat în minutul 90, cu Krebs. Ex-dinamovistul, venit în aceasta iarna la Karlsruhe, a marcat 6 goluri în 11 partide în liga a doua germana.

În alt meci, Emil Jula a marcat un gol pentru Energie Cottbus, victorioasa cu scorul de 3-1 în fata formatiei RW Oberhausen. Jula, care a evoluat tot meciul, a deschis scorul în min. 16, cu o lovitura de cap, celelalte goluri ale gazdelor fiind semnate de Nils Petersen (85) si Soma (88), din pasa lui Jula. Pentru oaspeti a punctat Luz (83). Emil Jula, care se va desparti de Energie în aceasta vara, urmând sa joace la Duisburg, a marcat 10 goluri în 30 de partide pentru formatia din Cottbus în aceasta stagiune, reusind si noua pase de gol.
Sergiu Radu a jucat în prima repriza pentru Alemannia Aachen, care a remizat acasa cu Arminia Bielefeld (1-1).
FC Augsburg a promovat în premiera în prima liga germana, chiar daca a fost învinsa cu 2-1 de Hertha Berlin, cealalta echipa care a promovat în Bundesliga.

VfL Bochum va juca un baraj cu Borussia Moenchengladbach (locul 16 în Bundesliga), pe 19 mai la Moenchengladbach si pe 25 mai la Bochum.
În clasament, pe primul loc a terminat Hertha BSC, cu 74 puncte, urmata de FC Augsburg, 65 p, VfL Bochum, 65 p, SpVgg Greuther Fürth, 61 p, Erzgebirge Aue, 56 p, Energie Cottbus, 55 p, etc. Karlsruher SC s-a clasat pe locul 15, cu 33 p,
VfL Osnabrück (locul 16), cu 31 p, va sustine un baraj pentru evitarea retrogradarii, în vreme ce Rot-Weiß Oberhausen (17), 28 p, si Arminia Bielefeld (18), 17 p, au retrogradat în liga a treia.

Page time :0.1510 (s) | 35 queries | Mysql time :0.017663 (s)