Angela Morosanu, locul 5 cu stafeta de 4X400 m la Mondiale

11 Martie 2012
563 Vizualizari | 0 Comentarii
angela morosanu
Ştafeta feminină de 4x400 m a Romaniei, alcătuită din Angela Moroşanu, Alina Panainte, Adelina Pastor şi Mirela Lavric, a terminat pe locul 5 la Campionatele mondiale de atletism în sală de la Istanbul, cel mai bun loc ocupat sportivii romani la actuala ediţie, a 14-a, încheind, totodată, a 4-a ediţie consecutivă fără medalie, după bronzul obţinut în 2004, la Budapesta, de Ştefan Vasilache, la înălţime.

In cursa ştafetelor de duminică, echipa noastră, cu Angela Moroşanu în primul schimb, în locul Mihaelei Nunu, şi cu Mirela Lavric excelentă în schimbul final, a obţinut cel mai bun timp al sezonului, cu 3'33'41/100, devansand pe ultimii metri Belarus - 3'33'73/100.

Titlul mondial în această probă a fost cucerit de Marea Britanie - 3'28'76/100, cea mai bună performanţă mondială a anului, urmată de SUA - 3'28'79/100, Rusia - 3'29'55/100 şi Ucraina - 3'30'62/100.