Anglia, egalata de Rusia in prelungiri

13 Iunie 2016
538 Vizualizari | 0 Comentarii
Selectionatele Angliei si Rusiei au terminat la egalitate 1-1 (0-0), într-o partida din cadrul Grupei B a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputata sâmbata seara pe Stade Velodrome din Marsilia.

Anglia a deschis scorul în minutul 73, în urma unei lovituri libere transformate de Eric Dier, Rusia reusind sa egaleze în ultimele secunde ale jocului, prin Denis Glusakov (min. 90+2).

Meciul Anglia - Rusia s-a disputat într-un context tensionat, dupa confruntarile violente la care au participat câteva sute de suporteri ai celor doua selectionate, în Portul Vechi din Marsilia, în cursul dupa-amiezii de sâmbata, soldate cu mai mult de zece raniti, între care unul foarte grav, politia retinând sase persoane.

Englezii, favoritii Grupei B, s-au dovedit mai incisivi în debutul jocului si au ratat prima mare ocazie în minutul 7, când Adam Lallana a sutat din interiorul careului, însa mingea a fost respinsa în corner de portarul Akinfeev.
Elevii lui Roy Hodgson au tinut sub o presiune constanta apararea rusa în primul sfert de ora, iar Chris Smalling i-a dat la rândul sau emotii goalkeeper-ul advers, cu o puternica lovitura de cap.

Rusia a ripostat prin fundasul Serghei Ignasevici, care a expediat balonul cu capul catre poarta englezilor, în urma unei lovituri libere, însa Joe Hart a retinut în doi timpi (min. 16).

Cu veteranul Wayne Rooney în rolul de coordonator, selectionata Three Lions s-a mentinut în ofensiva, în timp ce Rusia a încercat sa riposteze pe contre.
Adam Lallana, cel mai periculos jucator al Angliei în prima parte a întâlnirii, a fost din nou aproape de gol în minutul 21, când a patruns în viteza în careul rusilor, dar balonul sutat de el a trecut la mica distanta de bara laterala a portii.

Rooney, golgheterul all-time al nationalei Angliei, cu 53 de reusite, i-a testat la rândul sau reflexele lui Akinfeev, în minutul 34, cu un sut de la marginea careului.
Rusii au încercat sa echilibreze jocul în finalul reprizei secunde, însa putinele lor tentative ofensive au fost anihilate fara probleme de englezi, care au ripostat la rândul lor, prin Harry Kane si Dele Alli, dar tabela a ramas nemodificata pâna la pauza.

În partea secunda a meciului, jocul a fost mult mai deschis, ambele echipei fortând deschiderea scorului. Repriza a doua a început cu Rusia în ofensiva, iar Koroin le da emotii aparatorilor englezi, printr-o patrundere pe flancul drept (min. 47) .

Anglia revine în atac si beneficiaza de o buna ocazie de a deschide scorul, la lovitura libera obtinuta de Sterling (min. 53), însa si rusii s-au aflat aproape de gol în minutul 63, când sutul plasat al lui Fedor Smolov a trecut la numai câtiva centimetri de bara stânga a portii lui Joe Hart.

Dupa o mare ocazie ratata de Wayne Rooney, al carui sut puternic de la 16 m a fost respins în extremis de Akinfeev, Anglia reuseste deschiderea scorului în urma unei lovituri libere din afara careului, executata perfect de Eric Dier (min. 73).

Când soarta meciului parea transata, Rusia a reusit sa restabileasca egalitatea, la ultima sa actiune ofensiva, prin Denis Glusakov, care a introdus în plasa balonul trimis cu capul spre poarta Vasili Berezutki (min.90+2).

În cealalta partida din Grupa B, disputata sâmbata, Tara Galilor a învins Slovacia cu 2-1. Miercuri, 15 iunie, Rusia va înfrunta Slovacia, urmând ca joi, 16 iunie, Anglia sa întâlneasca Tara Galilor.

Anglia - Rusia 1-1 (0-0)
Au marcat: Eric Dier (73), respectiv Denis Glusakov (90+2).
Marsilia, Stade Velodrome
EURO 2016 - Grupa B

Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Joe Hart - 2. Kyle Walker, 6. Chris Smalling, 5. Gary Cahill, 3. Danny Rose - 10 Wayne Rooney (capitan; 18. Jack Wilshere, min.78), 17. Eric Dier, 20. Dele Alli - 8. Adam Lallana, 9. Harry Kane, 7. Raheem Sterling (4. James Milner, min.86). Selectioner Roy Hodgson.
Rezerve neutilizate: 13. Fraser Foster, 23. Tom Hearton - 11. Jamie Vardy, 12. Nathaniel Clyne, 14. Jordan Henderson, 15. Daniel Sturridge, 16. John Stones, 19. Ross Barkle, 21. Ryan Bertrand, 22. Marcus Rashford, 23.

Rusia: 1. Igor Akinfeev - 3. Igor Smolnikov, 4. Serghei Ignasevici, 13. Vasili Berezutki (capitan), 21. Gheorghi Senikov - 5. Roman Neustadter (8. Denis Glusakov, min.80), 13. Aleksandr Golovin - 10. Fedor Smolov (11. Pavel Mamaev, min.84), 17. Oleg Satov, 9. Aleksandr Kokorin (15. Roman Sirokov, min.77), 22. Artem Dziuba. Selectioner: Leonid Slutki.
Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodighin, 16. Guilherme - 2. Roman Siskin. 6.Aleksei Berezutki, 7. Artur Iusupov, 15. Roman Sirokov, 18. Oleg Ivanov, 19. Aleksandr Samedov, 20. Dmitri Torbinski, 23. Dmitri Kombarov.

Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenti: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; arbitri asistenti aditionali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toti din Italia); arbitru de rezerva: Tasos Sidiropoulos (Grecia).
Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein).
Cartonase galbene: Gary Cahil (62), Gheorghi Senikov (72).