Aoleu, ce chin la Steaua!

5 Martie 2012
1543 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua

• In primul derby al anului, Rapid Bucuresti a remizat acasa cu U Cluj, scor 1-1 • Pe primul loc in clasament a ramas Dinamo, care a invins, fara emotii, pe Gaz Metan Medias, cu 2-0 • Fostul iesean Miclea a adus victoria Vointei Sibiu cu Astra Ploiesti

Steaua Bucuresti se chinuie in Liga I. Dupa ce a fost eliminata din cupele europene, trupa lui Gigi Becali s-a chinuit teribil in primul meci din campionat. Pe terenul codasei CS Mioveni, Steaua a invins greu, cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat in minutul 12, de Raul Rusescu. Atacantul "ros-albastrilor" a punctat în urma unei lovituri de colt executate de Florin Costea de pe partea stanga, cu un sut din prima la coltul lung. In afara golului, Steaua nu a mai avut decat cateva ocazii ratate de Machado si de Florin Costea, in timp ce eroul ros-albastrilor a fost portarul Ciprian Tatarusanu, care a scos cateva mingi foarte grele ale gazdelor.

Ilie Stan a primit o veste proasta în perspectiva duelului cu U Cluj din deplasare, din etapa viitoare. Tanase a primit al patrulea cartonas galben al sezonului în minutul 32.

Tot ieri, FC Vaslui a invins cu 2-1, in deplasare, pe Petrolul Ploiesti si portughezul Augusto Inacio a debutat cu un succes in Liga I. Gazdele au început mai bine, au profitat în minutul 18 de doua greseli succesive de arbitraj ale brigazii conduse de aradeanul Ovidiu Hategan si au deschis scorul printr-un sut formidabil al lui Buhusi, fostul jucator al Politehnicii Iasi. Dupa o prestatie extrem de stearsa în prima repriza, Vasluiul a început sa respire la reluare. Inacio a mutat inspirat în debut de repriza cu Stanciu în locul lui Raul Costin. Wesley a egalat în minutul 63 dintr-un penalty obtinut de Milanov, iar Stanciu a adus victoria cu doua minute înainte de final, printr-o executie de Champions League: sut cu stangul la vinclu!

Remiza in primul derby

In derby-ul etapei, Rapid si U Cluj au remizat sambata seara, scor 1-1, dupa un meci plin de evenimente. Pancu s-a accidentat destul de grav la mijlocul primei reprize si a fost schimbat cu Ionita. Apoi, rand pe rand, Grigore si Cristea au fost iertati de eliminare de arbitrul Cristi Balaj. Dupa o prima repriza echilibrata, Rapid a reusit sa deschida scorul prin Alexa, în minutul 68, care a reluat din doi metri o minge balbaita în careu de clujeni. Egalarea a venit în minutul 82, autor Grozav. Clujeanul a scapat pe contraatac si, dupa ce l-a depasit în viteza si pe Dani Coman, a trimis în poarta goala. Scorul a ramas asa pana la final, pentru ca Tony a trimis cu capul doar în transversala în minutul 89.
Dincolo de cele doua puncte scapate printre degete, Rapid a mai suferit o pierdere importanta dupa doar 27 de minute. Ieseanul Daniel Pancu s-a accidentat grav in urma unui duel la mijlocul terenului, fortandu-l pe Razvan Lucescu sa il trimita pe teren pe Alexandru Ionita. Giulestenii s-au temut ca Pancu sa nu fi suferit o accidentare la ligamentele incrucisate, dar norocul a fost de partea lor. Pancu a fost diagnosticat cu o entorsa la genunchi si va lipsi o luna de pe gazon.

Dinamo ramane lider in Liga I

De remiza Rapidului a profitat Dinamo, care a invins pe Gaz Metan cu scorul de 2-0 si a revenit pe primul loc in clasament. Aproape 20.000 de fani dinamovisti au sarbatorit sambata seara, pe National Arena, victoria in fata Mediasului. Partida a fost transata din primul sfert de ora, cand Zaharia a fost eliminat dupa un fault clar in careu asupra lui Marius Niculae. Dupa eliminarea lui Zaharia, ardelenii nu au mai contat în ofensiva si au încasat doua goluri, de la Catalin Munteanu si Ionel Danciulescu. În tur, oamenii lui Liviu Ciobotariu au facut spectacol si s-au impus cu scorul de 5-0. Dinamo este ultima mare formatie bucuresteana care a debutat pe National Arena si singura care a facut-o cu o victorie. Gaz Metan Medias nu are tocmai un sezon reusit, fiind pe locul 12 în clasament, sub nou-promovata Ceahlaul, iar în deplasare nu a adunat prea multe puncte în actuala stagiune. Mediesenii au câstigat un singur meci în deplasare si au pierdut alte sapte din totalul de noua partide jucate pe terenuri straine.

In fine, intr-un alt meci disputat sambata, Vointa Sibiu a invins cu 1-0 pe Astra Ploiesti, cu un gol marcat de fostul atacant al Politehnicii Iasi, Romulus Miclea. Sibiul a dominat clar jocul la primul meci de pe teren propriu în 2012, in timp ce ploiestenii nu au reusit sa traga nici macar o data pe spatiul portii Vointei. Oaspetii au avut prima ocazie de gol abia în minutul 31.

Ei au renuntat aproape de tot la cartea atacului în repriza secunda. Sibienii au marit presiunea la poarta lui Lung. Introdus dupa pauza, fostul iesean Miclea a tras în bara în minutul 60 de la 12 metri lateral dreapta. Bajenaru a ratat în minutul 80 cea mai mare ocazie pentru Astra, atunci când a luftat din 4 metri pe lânga balon. Sibiul a marcat când nimeni nu se mai astepta. Miclea a pus latul la o centrare excelenta a lui Grigore, în minutul 85, iar cei aproximativ 4.000 de spectatori au exultat de bucurie.

Astazi se vor disputa ultimele doua partide din etapa 19 a Ligii I de fotbal. Mai intai, de la ora 19.00, Ceahlaul Piatra Neamt va primi vizita echipei Sportul Studentesc, pentru ca de la ora 20.30 sa se dispute epilogul rundei: Concordia Chiajna – Otelul Galati. Dupa remiza surprinzatoare din tur, scor 0-0, campionii au acum sansa sa se razbune si sa obtina un succes care sa-i mentina cu sanse in cursa pentru un nou titlu.