Apusul campioanei! Steaua are un bilant dezastruos in meciurile amicale

3 Februarie 2014
983 Vizualizari | 0 Comentarii
• Campioana Romaniei a bifat sambata seara un nou esec în 2014, fiind învinsa de Lokomotiv Plovdiv (1-2), la capatul unui meci în care a înscris din singura ocazie, si-aceea oferita generos de bulgari • In primul unsprezece din meciul cu Lokomotiv s-au aflat noua dintre titularii cu care Steaua va incepe returul

Steaua începutului de an se chinuie mult, iar faptul ca, aseara, contra bulgarilor de la Lokomotiv Plovdiv (1-2), a bifat al 8-lea meci din amicale fara victorie, ofera frisoane ros-albastrilor în perspectiva debutului sezonului, de peste doua saptamani.

Iar campioana a avut în prima repriza 9 titulari cu care va începe primavara, însa ghioceii sunt sub zapada, în acest moment. Cu o medie, în toamna, în campionat, de cel putin doua goluri pe meci, aseara Steaua de-abia a produs al 3-lea gol în 8 amicale si asta multumita unei mari erori a adversarilor.

Poate cel mai grav este faptul ca apararea este svaiter. La 1-0, din startul meciului, parea ca se sparge patinoarul esecurilor, pasele începusera sa functioneze, dar Pîrvulescu a facut penalty si soarta reprizei s-a schimbat.

Cosmarul serii, Kamburov, a facut ceea ce a dorit cu defensiva Stelei, una la fel de permeabila ca-n celelalte meciuri, de parca n-ar mai fi a doua cea mai buna din Liga 1. Deranjul nu a fost materializat pe tabela de locul 5 din Bulgaria. Printre putinii remarcati, Matei a încercat sa arate ca trece printr-o pasa fasta, însa dupa recuperari sau driblinguri reusite, a fost blocat în momentul centrarilor. În a doua parte, Varela iar a salvat echipa, ca împotriva suedezilor de la Goteborg, apoi, în minutul 82, reluare cu capul, a fost mai periculos decat toti atacantii la un loc.

Linia mediana. Obsesie?! Nu, deloc, dar fara Bourceanu si Pintilii, "mijlocul" e rupt. Popa a muncit în dreapta, a ramas cu truda, ca si Chipciu. Doar ca ultimul a fost atent si viclean, profitand, în minutul 2, de eroarea grosolana a lui Gospodinov, ex-Concordia Chiajna.

Tanase a fost tehnic, prea tehnic, dar deloc eficient. Stanciu (44) s-a evidentiat doar printr-o lovitura libera, penultima ocazie, reala, a ros-albastrilor în meci!
Atac. Sublim, dar lipseste cu desavarsire. Piovaccari n-a reusit sa straluceasca, închizandu-se mereu în unghiuri moarte. Macar italianul a mai încercat una, alta, dar Kapetanos si Keseru au alergat în zadar. În repriza a doua, varfurile au fost blocate, lesne, de adversari. De Keseru s-a auzit doar la doua lovituri libere, una-n zid, alta peste poarta. "Suntem nemultumiti de atitudinea unor baieti si vom avea o discutie serioasa dupa acest joc! Au stat pe teren, daca nu îsi schimba atitudinea, o sa vada meciul din tribuna!", a tunat Mihai Stoica, manager general al Stelei, dupa esecul cu Lokomotiv Plovdiv.

Page time :0.1640 (s) | 34 queries | Mysql time :0.015608 (s)