Arsenal a murit frumos in Liga Campionilor - VIDEO

6 Martie 2012
1202 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa 4-0 in favoarea rosonerilor in mansa tur a confruntarii cu Arsenal, putini au fost cei care au mai sperat intr-o revenire a tunarilor. Minunea, insa, a prins contur in primele 45 de minute ale meciului de pe Emirates, cand Arsenal a marcat de trei ori in fata unui Milan sters.

In minutul 7, Abate si-a scapat omul din marcaj si Koscielny a marcat cu o lovitura de cap din sase metri. Gluma s-a ingrosat pentru Milan in minutul 26, cand Silva a gresit flagrant in propriul careu, punandu-i pe sut mingea lui Rosicky. Cehul a speculat fara sa stea pe ganduri sansa ivita si l-a executat pe Abbiati cu un sut la coltul scurt. Arsenal a ramas periculoasa chiar si la 2-0, iar in minutul 43, insistentele gazdelor au dat din nou rezultat. Chamberlain a patruns in viteza in suprafata de pedeapsa, unde a fost prins ca intr-un cleste de Nocerino si Mesbah. Arbitrul a dictat penalty, iar Van Persie a transformat cu siguranta in stanga lui Abbiati.

Dupa pauza, londonezii au mai avut o singura ocazie, mare ce-i drept, prin Van Persie, dar la carma jocul au fost jucatorii lui Allegri. Pana la urma, Milan s-a calificat in sferturi, cu scorul general de 4-3.

Tot in sferturi s-a calificat si Benfica Lisabona, care a trecut peste infrangerea din meciul tur cu Zenit Sankt Petersburg si a castigat meciul de pe Da Luz cu scorul de 2-0. Deschiderea scorului a venit in prelungirile primei reprize. Witsel a primit excelent in fata portii si a sutat in Malafeev, dar mingea i-a revenit si a pasat excelent catre Maxi Pereira, care a inscris cu sete. In partea secunda, Benfica a facut un pas inapoi, dar Zenit a aratat ca o echipa care a venit sa joace la 0-0 si nu a putut sa-i dea emotii lui Artur. In prelungirile partidei, Nelson Oliveira, intrat pe parcurs, n-a iertat si a rezolvat meciul. S-a terminat 2-0, rezultat ce trimite pe Benfica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Astazi se vor disputa alte doua partide din mansa retur a optimilor Ligii Campionilor la fotbal. FC Barcelona are prima sansa in partida cu Bayer Leverkusen, dupa ce in tur catalanii s-au impus cu scorul de 3-1, in timp ce Lyon are o misiune grea in infernul de la Nicosia. In tur, Olympique a invins cu 1-0 pe APOEL, dar ramane de vazut daca aceasta diferenta va fi suficienta pentru o calificare in sferturi.

Returul partidelor din optimile Ligii Campionilor

Ieri: Arsenal – Milan 3-0 (in tur 0-4) si Benfica - Zenit 2-0 (in tur 2-3).

Astazi (ora 21.45): Apoel Nicosia - Olympique Lyon (Dolce Sport), în tur 0-1, FC Barcelona - Bayer Leverkusen (TVR 1), în tur 3-1.

Marti, 13 martie: Bayern Munchen - FC Basel, in tur 0-1 si Inter Milano - Olympique Marseille, in tur 0-1.

Miercuri, 14 martie: Real Madrid - TSKA Moscova, in tur 1-1 si Chelsea Napoli, in tur 1-3.