Astra - CFR Cluj 1-1, in etapa 21 a Ligii I

14 Martie 2011
1374 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorin Stratila
Campioana Romaniei, CFR Cluj, a fost aproape de o noua umilinta. Dupa egalul de la Buzau, cu Victoria Branesti si dupa esecul de acasa cu FC Timisoara, clujenii au scos cu mult noroc o remiza, scor 1-1, pe terenul Astrei Ploiesti. Astra a condus cu 1-0 pana in minutul 88, prin golul lui Sorin Stratila din minutul 8, a dominat jocul de la un capat la altul, insa Paul Batin a adus egalarea pentru clujeni.
Stratila a deschis scorul in minutul 8 al meciului cu o lovitura de cap din centrul careului dupa o pasa venita de pe partea stanga. Atat defensiva clujeana, cat si Nuno Claro au fost simpli spectatori. Pana la urma, CFR a reusit sa egaleze cu doua minute inainte de finalul timpului regulemantar de joc, prin Paul Batin, jucator intrat in teren in minutul 57 in locul lui Emil Dica. A fost prima reusita a lui Batin in tricoul CFR-ului. Dupa ce au primit golul, ploiestenii s-au aruncat in atac si au ratat doua ocazii mari de a inscrie golul 2 prin Miranda si Paulinho. Dupa acest meci, CFR Cluj ramane pe locul 8 in clasament cu 29 de puncte, in timp ce Astra, cu 26 de puncte, ocupa locul 9 in ierarhia interna. In aceasta seara, de la ora 20.30, se mai joaca meciul dintre FC Brasov si FC Vaslui.