Astra nu cedeaza! A batut Brasovul si a urcat pe primul loc in clasament

30 Septembrie 2013
609 Vizualizari | 0 Comentarii
astra giurgiu
Astra s-a impus cu 3-0 în fata celor de la FC Brasov, gratie golurilor marcate de Bukari, Ivanovski si Yazalde. Giurgiuvenii au început tare meciul, Budescu fiind principalul pericol pentru poarta lui Mutu. Atacantul a reusit mai multe suturi bune, fara succes însa (6', 8', 12'). Brasovenii au replicat prin Mateiu, al carui sut puternic a fost respins cu greu de Coman (20').
In minutul 17, brasovenii au reusit sa înscrie dupa ce Coman a scapat mingea din brate, dar Balaj a anulat golul pentru o pozitie de ofsaid.
Giurgiuvenii au început bine prima repriza, punand presiune la poarta Brasovului. Golul a venit în minutul 50, cand Budescu l-a deschis perfect pe Bukari, care a patruns în careu si l-a executat pe Mutu.
Brasovenii au încercat sa obtina egalarea, dar suturile lui Ionescu a fost respinse de Coman (63', 78'), iar executia pretentioasa din întoarcere încercata de Oltean a trecut putin pe langa poarta (64). Giurgiuvenii si-au marit avantajul în minutul 85, cand De Amorim l-a deschis perfect pe Ivanovski, care a înscris pentru 2-0. Yazalde a stabilit scorul final în prelungiri, marcînd primul sau gol în tricoul Astrei. Atacantul a primit o pasa buna de la Cristescu, l-a driblat pe Mutu si a trimis în poarta.