Aur si argint pentru tinerii halterofili de la CS CFR Iasi

28 Noiembrie 2016
1186 Vizualizari | 0 Comentarii
Editia a 21-a a Cupei Olimpicom la haltere a avut loc sâmbata, 26 noiembrie 2016, la Cluj si a fost organizata de Olimpiu Chindris, vicepresedintele FR Haltere.

La startul competitiei au fost prezenti sportivi si sportive de la 15 cluburi de profil din tara, printre ele fiind si CS CFR Iasi.  Sub comanda antrenorului Danut Fron, au fost în concurs iesenii Marius Pagu (cat. 28 kg) si Ionela Atincai (cat. 63 kg), ambii urcând pe podium la categoriile lor de greutate si vârsta.

Mini-halterofilul Marius Pagu s-a clasat pe locul 2 si a cucerit medalia de argint, dupa un total olimpic de 62 kg, cu 25 kg la stilul smuls si 37 kg la stilul aruncat (cu mult peste greutatea sa corporala!).

Tânara si talentata Ionela Atincai s-a clasat pe locul 1 si a cucerit "aurul" competitiei, cu un total olimpic de 103 kg, cu 45 kg la smuls si 58 kg la aruncat.
În finalul concursului de la Cluj-Napoca, antrenorul iesean Danut Fron ne-a declarat: "Avem sportivi talentati la CS CFR Iasi, iar Ilie Ciotoiu are urmasi de nadejde. Va mai informez ca ieseanul Ilie Ciotoiu va participa, pe 5 decembrie 2016, la Campionatul European de haltere pentru tineret - U 23, de la Eliat (Israel), unde va concura pentru CS CFR Iasi, cu sanse la medalii".