AZ Alkmaar s-a calificat in semifinalele Cupei Olandei

30 Ianuarie 2013
471 Vizualizari | 0 Comentarii
AZ Alkmaar s-a calificat în semifinalele Cupei Olandei la fotbal, după ce a surclasat cu scorul de 5-0 formaţia de ligă secundă Den Bosch, marţi seara, în deplasare, în sferturile de finală.

Viktor Elm (5), Johann Berg Gudmundsson (23), Adam Maher (35, 60) şi Jozy Altidore (39 - penalty) au marcat pentru AZ, într-un meci pe care gazdele l-au terminat în 9 oameni, după eliminările lui Jelle de Bock (38) şi Joey Brock (51). Au asistat doar 4.378 spectatori.

Ajax Amsterdam, adversara Stelei din şaisprezecimile de finală ale Europa League, va juca joi, în deplasare, cu Vitesse Arnhem, echipă care a învins-o duminică în campionat cu 3-2.

Miercuri se vor juca alte două sferturi de finală: PEC Zwolle - Heracles Almelo şi PSV Eindhoven - Feyenoord.