Barcelona s-a calificat fara probleme in sferturile Cupei Spaniei (VIDEO)

11 Ianuarie 2013
652 Vizualizari | 0 Comentarii
David Villa şi Alexis Sanchez au reuşit câte o dublă pentru FC Barcelona în partida câştigată de catalani, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei de ligă secundă Cordoba, joi seara pe stadionul Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

Fără vedetele Messi, Xavi şi Iniesta, echipa pregătită de Tito Vilanova a deschis scorul prin Thiago Alcantara (min.17), iar apoi David Villa a punctat de două ori, în minutele 21 şi 36. După pauză a ieşit la rampă Alexis Sanchez, care a înscris ultimele două goluri ale gazdelor (min.55 şi 84).

Învingătoare şi în meciul tur, cu 2-0, Barca va juca în sferturile de finală cu Malaga.

Iată rezultatele complete din optimile de finală ale Copei del Rey:

Marţi

(+) Malaga - Eibar (D3) 4-1 (în tur 1-1)

(+) Valencia - Osasuna 2-1 (în tur 2-0)

Miercuri

(+) FC Sevilla - Mallorca 1-2 (în tur 5-0)

Levante - (+) Real Zaragoza 0-2 (în tur 0-1)

(+) Real Madrid - Celta Vigo 4-0 (în tur 1-2)

Joi

Getafe - (+) Atletico Madrid 0-0 (în tur 0-3)

(+) Betis Sevilla - Las Palmas (D2) 1-0 (în tur 1-1)

(+) FC Barcelona - Cordoba (D2) 5-0 (în tur 2-0)

Meciurile din sferturile de finală ale competiţiei se vor disputa tur-retur, pe 16 şi 23 ianuarie, după următorul program: